Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adaylar çoğaldı, rekabet arttı

OSCAR YARIŞINDA SON DURUM

İster önemseyin ister önemsemeyin, sinemanın nabzını hâlâ hızlandırabilen büyük ödül törenine sadece iki ay kaldı. Tahmin yürütmek için çok mu erken dersiniz? Her yıl Ocak ayında düzenlenen Sundance veya Eylül’de yapılan Toronto gibi Amerikan festivallerinde ilk tahminlerin yapıldığı düşünülürse, Oscar heyecanının daha yılın başından herkesi sardığı söylenebilir. 7 Mart 2010’da 82.si düzenlenecek olan Oscar ödül töreni 2009’un en iyilerini seçecek. Bu yılki törenin En İyi Film kategorisinde bir de sürprizi var. Her zamankinin aksine beş değil, tam 10 film aday olarak gösterilecek. Akademi, 24 Haziran 2009’da düzenlenen bir basın toplantısıyla resmen açıkladığı bu değişikliği, “Oscar’ın eski altın günlerine bir dönüş” olarak tanımlıyor. Akademi başkanı Sid Ganis’in yaptığı açıklamada, bu geniş yelpazedeki aday sayısının 60 yıldan bu yana ilk kez tekrar uygulanacağı vurgulanmaktaydı. Bunu geçen sene en sevilen filmlerden biri olan “Kara Şövalye”nin adaylar arasında bile yer almayışının yarattığı infiale bağlayanlar da yok değil. Aynı durumun bu senenin birbirinden iddialı filmleri arasında yaşanmayacağını görmek sevindirici aslında. Genel manzara büyük ölçüde belli olsa da, oluşturduğumuz tahmin dosyamızda kimi sapmalar olabilir, hatta hiç aklımızın ucundan bile geçmeyen bir film ana adaylıklar arasında büyük bir sürpriz yaşatabilir. Oscar’ın keyifli yanı da bu değil mi zaten?

KEREM SANATEL/SİNEMA DERGİSİ

AVATAR

İhtimal dâhilinde: James Cameron (En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo), Sigourney Weaver (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu)

Konu: Dünya kaynaklarını tüketen insan ırkı Pandora gezegeninde paha biçilmez bir maden keşfetmiştir. Pandora’nın yerli halkı Na’viler’le yürütülen diplomasi çalışmaları uzun zaman önce çöktüğü için süregiden savaş, gezegenin kaynaklarının paylaşımını güçleştirmektedir. Bu noktada, gezegenin kaderini değiştirebilecek kişi olan savaş gazisi Jake Sully devreye girer.

YENİLMEZ / INVICTUS

İhtimal dâhilinde: Clint Eastwood (En İyi Yönetmen), Morgan Freeman (En İyi Erkek Oyuncu), Anthony Peckham (En İyi Uyarlama Senaryo)

Konu: Film bizi Nelson Mandela’nın cumhurbaşkanlığı koltuğuna henüz geçtiği yıla götürüyor. Mandela, sporun birleştirici gücünden yola çıkarak Güney Afrika’nın milli Rugby takımının koçuyla iletişime geçiyor ve dünya kupasını kazanmaları için teşvik ediyor.

CİDDİ BİR ADAM / A SERIOUS MAN

İhtimal dâhilinde: Joel ve Ethan Coen (En İyi Yönetmen ve En İyi Özgün Senaryo), Michael Stuhlbarg (En İyi Erkek Oyuncu)

Konu: Üniversitede fizik profesörü olan Larry Gopnik (Stuhlbarg) sakin bir kasaba hayatı sürüyor görünse de birçok sorunla boğuşmaktadır. Oğlunun disiplin sorunu vardır, kızı cüzdanından para aşırıp durmaktadır, komşusu sürekli çıplak güneşlenerek onu taciz etmektedir ve işsiz kardeşi bütün gün salonda uyuklamaktadır. Bu sonuncusu nedeniyle karısı bir gün boşanmak istediğini açıklar.

AKLI HAVADA / UP IN THE AIR

İhtimal dâhilinde: Jason Reitman (En İyi Yönetmen), George Clooney (En İyi Erkek Oyuncu), Anna Kendrick (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu), Sheldon Turner (En İyi Senaryo)

Konu: Küçülme kararı alan şirketlerin personel tasfiyesini hızlandırmak için şehir şehir dolaşan ve insanlara işten kovulduklarını bildirmek gibi sevimsiz bir mesleğe sahip olan Ryan Bingham’ın (Clooney) kariyeri yanına genç bir meslektaşının atanmasıyla tehlikeye girer. Hırslı bir ar-ge elemanı olan Natalie (Kendrick) Ryan’ın konumundaki kişilerin artık şehirlerarasında dolaşmasına gerek bırakmayarak şirket giderlerini azaltan bir yöntem geliştirmiştir. Tam da Ryan’ın on milyon uçuş mili kazanmasına ramak kalmışken...

CENNETİMDEN BAKARKEN / LOVELY BONES

İhtimal dâhilinde: Peter Jackson (En İyi Yönetmen), Philippa Boyens ve Fran Walsh (En İyi Uyarlama Senaryo), Saoirse Ronan (En İyi Kadın Oyuncu), Stanley Tucci (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu), Susan Sarandon (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu)

Konu: Gencecik yaşta öldürülen Susie, öteki taraftan geride kalanları (hem ailesini hem de katilini) izlerken derin bir ikilemin içine doğru sürüklenmektedir. İntikam ateşinin peşinden gidip katilinin yakalanmasını mı daha çok istemektedir, yoksa ailesinin ölüm acısını geride bırakıp hayatını sürdürmeye devam etmesini mi?

PRECIOUS

İhtimal dâhilinde: Lee Daniels (En İyi Yönetmen), Gabourey Sidibe (En İyi Kadın Oyuncu), Mo’Nique (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu), Geoffrey Fletcher (En İyi Uyarlama Senaryo)

Konu: Obeziteden mustarip 15 yaşındaki Clarieece (Sidibe) ikinci çocuğuna hamiledir. Çalışamamaktadır, annesi tarafından fiziksel ve manevi tacize uğramaktadır, ikinci çocuğunun babası da kendi öz babasıdır.

BİZE ULAŞIN