Türkiye'nin en iyi haber sitesi

teröristlerden temizleniyor

Afrin teröristlerden temizleniyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 'e yönelik başlattığı 'Zeytin Dalı Harekatı' ile teröristlerden temizlenen Afrin kırsalındaki stratejik dağ ve tepelere, terör örgütü PYD/PKK'lıların kule ve tünel inşa ettiği görüldü. Kısa süre önceye kadar kuleleri ve tünelleri ile ön plana çıkan, Türkiye'yi gören ve Kilis'i hedef alan roket saldırılarının yapıldığı noktalardan Sirgaya Tepesi de harekat kapsamında teröristlerden alındı.

Afrin teröristlerden temizleniyor

KANTON İLAN ETMİŞLERDİ

Terör örgütü PKK/PYD mensupları, iç savaşın başlamasının ardından kanton ilan ettiği kenti ve kırsalında baskı ile birçok köyü kontrolüne aldı. Araplar ile Türkmenleri baskıyla evlerinden uzaklaştırarak, buralarda yuvalanan teröristler, Türkiye'nin olası operasyon ihtimaline karşı da hazırlık yaptı.

Afrin teröristlerden temizleniyor

Son 5 yıllık süreçte, kent merkezi ve çevresinin yanı sıra kırsalda bulunan dağ, tepe ve stratejik noktalar, teröristler tarafından 'kale'ye dönüştürüldü. Teröristler, bu süre içinde hakim noktaların tamamına, 3- 4 metre yüksekliğinde ve 1 metre kalınlığında betonarme gözlem kuleleri kurdu.

Afrin teröristlerden temizleniyor

3 METRE YÜKSEKLİĞİ BULUYOR

Kaleye dönüştürülen bölgelerin etrafının çevrelendiği betonarme yapıların altına da 3 metre yüksekliğinde, 1 metre genişliğinde tüneller yapıldı. İçine açılan küçük mazgallar ile teröristlerin nöbet tuttuğu labirente benzer tünellerin bazıları kilometrelerce uzatıldı.

Afrin teröristlerden temizleniyor

Kimi tünellerin ucu, bulundukları yerden kilometrelerce uzaktaki başka tepe veya köye çıkarken, teröristlerin olası operasyonlarda tünelleri kaçış yolu olarak kullandığı belirlendi.

Afrin teröristlerden temizleniyor

SİRGAYA TEPESİ'NDE, ÖSO GÜÇLERİ NÖBETTE
'Zeytin Dalı Harekatı' ile çok sayıda köy gibi özgürleştirilen dağ ve stratejik nokta arasında Sirgaya Tepesi de bulunuyor. Kuş bakışı 8 kilometre uzaklıktaki Kilis'i gören hakim noktadaki tepe, harekat kapsamında havadan savaş uçakları, sınır birlikleri tarafından ise top ve roketatarlar ile ateş altına alınıp, karadan da TSK birlikleri ve ÖSO güçlerinin çatışmasının ardından ele geçirildi.

Afrin teröristlerden temizleniyor

Teröristlerden temizlendikten sonra mayın ve patlayıcı taraması yapılan Sirgaya Tepesi'nde, şimdi ÖSO güçleri nöbet tutuyor.

BİZE ULAŞIN