Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu işte hataya yer yok! Tek bir hatada...

88 metre tünel uzunluğu ile İstanbul'un en uzun akvaryum tüneli, on binlerce deniz canlısını içerisinde barındırıyor. Bu akvaryumda görev yapan dalgıçlar köpekbalıkları aç kalmasın diye büyük risk alarak onları 3 günde bir elleriyle besliyor. Bu işi yapmak cesaret ister...

Bu işte hataya yer yok! Tek bir hatada...
En ufak bir hata onları besleyen dalgıçların hayatına mal olabilir. Köpekbalıklarının saldırısına uğrama riskini göze alan dalgıçlar, akvaryumda asla tek başına kalmadıklarını ve köpek balıklarını beslerken kesinlikle onlara temas etmediklerini dile getirdi.
Bu işte hataya yer yok! Tek bir hatada...
5 yıldır besleme dalgıcı olarak görev yaptığını söyleyen Oğuzhan Çavdır, "3 kişi suya giriyoruz, birimiz beslenme diğerleri koruma dalgıcı olarak görev yapıyor. Elimizdeki yeşil plastik sopaları köpekbalıklarına zarar vermeden sadece yönlendirmek için kullanıyoruz. Köpekbalıkları sırayla yanımıza gelip yemini alıp tur atıyor..."
Bu işte hataya yer yok! Tek bir hatada...
"...Bu akvaryumda ikisi dişi bir erkek üç köpekbalığı var. Suya girince besleme dalgıcı diz çöküp köpek balığının gelmesini bekliyor. Ses çıkartarak veya yemin kanını sıkarak köpekbalıklarını uyarıyoruz. Köpekbalıkları yanımıza gelince elimizdeki çubuğun ucuna yemi takıp ağzına doğru yaklaştırıp yemi almasını bekliyoruz" dedi.
Bu işte hataya yer yok! Tek bir hatada...
Köpekbalıklarını beslerken korkmadığını ve işten keyif aldığını ifade eden Çavdır, "Heyecanı sevdiğim için senelerdir severek yapıyorum. Akvaryumdayken üçümüzün iletişimi çok önemli, sürekli göz teması halinde oluyoruz. Aynı zamanda dışarıda da bir korumamız var, elindeki lazerle köpekbalığının geldiği yönü bize söylüyor" diye konuştu.
Bu işte hataya yer yok! Tek bir hatada...
Köpekbalıklarına palamut ve uskumru vereceklerini söyleyen Çavdır, "Bazen kalamar ve ahtapot veriyoruz. Köpekbalıklarını beslememiz 1 saat ile 45 dakika arasında sürüyor. Yemi alıp almasına bağlı bu süre değişiyor. Haftada 3 kez besliyoruz, toplamda 6 kilo et yiyorlar ama bu oran da değişebiliyor. Bugünkü beslememiz de 45 dakika sürecek" ifadelerini kullandı.
Bu işte hataya yer yok! Tek bir hatada...
Hızlı ve zemine yakın yüzdüklerinde köpek balıklarının acıktıklarını anladıklarını aktaran Çavdır, "Beslerken köpek balıklarının önünün muhakkak açık olmasına dikkat ediyoruz. Hayvan akvaryumda rahat yüzmeli. Eğer biz besleme sırasında onu sıkıştırırsak, yüzmesini engellersek veya kuyruğuna dokunursak köpekbalığı sinirlenip bir anda ummadığımız şekilde hızlanıp burun buruna gelebiliriz. Saldırıya geçebilir, böyle bir risk var. Burada bugüne kadar böyle bir şey yaşamadık. Çünkü ekibimiz çok profesyonel" dedi.
Bu işte hataya yer yok! Tek bir hatada...
Akvaryuma asla yalnız girmediklerine dikkat çeken Çavdır, "Her zaman güvenlikli bir şekilde hayvanların beslenmesini gerçekleştiriyoruz ve asla onlarla temasta bulunmuyoruz. 3 yıldır burada olan köpekbalıkları 6 yaşında. Akvaryumda yaşama süreleri 15 yıl. 150 ile 200 kilo arasındalar, boyları da 1.70 ile 2.30 arası değişiyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN