Türkiye'nin en iyi haber sitesi

17 Mayıs Bugün , çalışacak mı? Sokağa çıkma yasağında eczaneler açık mı, kapalı mı olacak?

Ülkemizdeki Kovid-19 salgını nedeniyle bir süredir uygulanmaya devam eden hafta sonu kısıtlamasının başlamasıyla beraber binlerce vatandaş 4 günlük sokağa çıkma yasağında , çalışacak mı? sorusuna da internet aracılığı ile yanıt aramaya başladı. tarafından konuya ilişkin yayınlanan genelgeye göre; 16-17-18 ve 19 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak olan kısıtlama süresince bazı kişi ve kurumlar muaf tutulacak. Tam da bu noktada yayınlanan 16-17-18-19 Mayıs genelgesi ile ise Sokağa çıkma kısıtlamasında bugün eczaneler açık mı, kapalı mı? sorusu da yanıt bulmuş oldu. Peki, bugün eczaneler açık mı, kapalı mı? İşte İçişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamaya ilişkin detaylar ve kısıtlamadan muaf tutulan iş yerleri…

Bugün eczaneler açık mı, kapalı mı? 16-17-18-19 Mayıs sokağa çıkma yasağında eczaneler açık mı olacak, çalışacak mı?

Ülkemizdeki corona virüsü salgını nedeniyle bir süredir uygulanmakta olan hafta sonu kısıtlaması bu kez Gençlik ve Spor Bayramı'nın da Salı günü olmasıyla 4 günlük olarak gerçekleştirilecek. Buna göre; kısıtlamanın başladığı andan itibaren bazı ihtiyaçları olan vatandaşlar bugün , kapalı mı? sorusuna internet üzerinden yanıt aramaya başladı. Konuya ilişkin tarafından yayınlanan genelge kapsamında detaylara yer verilirken 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak olan işyerleri ve kurumlar da açıklandı. Peki; 16-17-18 ve 19 Mayıs tarihlerinde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağında eczaneler açık mı, kapalı mı? Bugün eczaneler çalışıyor mu? İşte genelge kapsamının dışında tutulan iş yerleri ve tüm detaylar…

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA BUGÜN ECZANELER AÇIK MI KAPALI MI?

Ülkemizdeki salgın durumu nedeniyle bir süredir hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması ilan ediliyor ve bu sayede salgının yayılım hızını yavaşlatmak hedefleniyordu. Bu hafta da aynı şekilde uygulamaya geçilen kısıtlama Gençlik ve Spor Bayramı'nın da birleştirilmesi ile beraber toplamda 4 gün olarak uygulamaya geçti. An itibarıyla binlerce vatandaş ise konuyla ilgili olarak sokağa çıkma yasağında eczaneler açık mı, kapalı mı? sorusunun yanıtını aramaya başladı.

İşte detaylar…

Bugün eczaneler açık mı, kapalı mı? 16-17-18-19 Mayıs sokağa çıkma yasağında eczaneler açık mı olacak, çalışacak mı?

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF OLAN KURUMLAR

Yayınlanan genelgeye göre faaliyetine izin verilen diğer kurum ve kuruluşlar ise şöyle:

"- Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri,
- Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri,

- Acil çağrı merkezleri, AFAD birimleri, Vefa Sosyal Destek birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.),
- Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50 bin nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi (açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura yöntemi ile belirlenecek ve nöbetçi akaryakıt istasyonlarının marketleri açık olacak),
- Doğal gaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi),
- İçme suyu dolum tesisleri ile içme suyu, gazete ve mutfak tüpü dağıtımını yapan şirketler,
- Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri,
- Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar,
- Bulunduğu yerin İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından izin verilmesi şartı ile makarna, un ve unlu mamüller, süt, et, balık üretimi ile gibi temel gıda maddelerinin üretiminin yapıldığı tesisler ve kâğıt, kolonya üretimi başta olmak üzere hijyen malzemeleri ile bu malzemelerin üretimi için ihtiyaç duyulacak hammaddelerin üretiminin yapıldığı tesisler,
- Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dahil) ve lojistiğini yapan firmalar,

Bugün eczaneler açık mı, kapalı mı? 16-17-18-19 Mayıs sokağa çıkma yasağında eczaneler açık mı olacak, çalışacak mı?

- Oteller ve konaklama yerleri,
- Gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj sağlayan üretim tesisleri,
- Çalışanları inşaat alanında/maden alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı veya çalışması devam eden büyük inşaatlar ile madenler (İnşaat ve konaklama aynı şantiye alanı içinde ise izin verilir, başka bir yerden çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların başka bir yere gitmelerine izin verilmez. Çalışma alanı sadece inşaat alanı/maden sahaları ile sınırlıdır)
- Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete basım matbaaları,
- Daha önceden sözleşmeye/taahhüde bağlanmış ve belirlenen süre içerisinde yetiştirilmesi gereken ihracata konu; mal, malzeme, ürün, araç-gereç üreten iş yerleri ve tesisler, (mevcut zorunluluklarını ispatlamaları ve anılan şartlara uymaları kaydıyla)
- Zirai amaçlı akaryakıt satışı yapılan Tarım Kredi Kooperatifleri,
- Kısıtlama süresinde yağmura bağımlı tarımsal faaliyetler göz önünde bulundurularak valilikler/kaymakamlıklar tarafından tespit edilecek ihtiyaca göre kura ile belirlenecek, zirai ilaç, tohum, fide, gübre gibi tarımsal üretime ilişkin ürün satışı yapan işletmeler."

Bugün eczaneler açık mı, kapalı mı? 16-17-18-19 Mayıs sokağa çıkma yasağında eczaneler açık mı olacak, çalışacak mı?

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA ECZENELER AÇIK MI OLACAK?

'nca yayınlanan genelgede; Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastanelerinin kısıtlamadan muaf tutulacağı bildiriliyor.

Buna göre; 16-17-18 ve 19 Mayıs tarihlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağında eczaneler faaliyetlerine devam edebilecek.

Bugün eczaneler açık mı, kapalı mı? 16-17-18-19 Mayıs sokağa çıkma yasağında eczaneler açık mı olacak, çalışacak mı?

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI'NDA MARKETLER AÇIK MI OLACAK?

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla, market, bakkal, manav ve kasaplar sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 15 Mayıs Cuma günü saat 23.00'e kadar faaliyetlerine devam edebilecek.
Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 16 Mayıs Cumartesi ve 17 Mayıs Pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve online satış yapan işletmeler de kapalı olacak.

Bugün eczaneler açık mı, kapalı mı? 16-17-18-19 Mayıs sokağa çıkma yasağında eczaneler açık mı olacak, çalışacak mı?

Kısıtlamanın olduğu 18 Mayıs Pazartesi ve 19 Mayıs Salı günleri marketler, bakkallar, manavlar ve kasaplar 10.00-16.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

Bugün eczaneler açık mı, kapalı mı? 16-17-18-19 Mayıs sokağa çıkma yasağında eczaneler açık mı olacak, çalışacak mı?

Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav ve kasaplara gidip gelebilecek.

Aynı saatler arasında marketler, bakkallar, manavlar ve kasaplar evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

SON DAKİKA