Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yiyince vücudumuzda neler olur?

Sağlıklı ve mutlu yaşamın sırrı cevizde saklı! Cevizle ilgili çalışmalarıyla tanınan Prof.Dr. Seyit Mehmet Şen, yemenin vücuda sağladığı faydalar hakkında bakın neler söyledi. Cevizle ilgili çalışmalarıyla tanınan Prof.Dr. Seyit Mehmet Şen, Anadolu'nun "öz bitkisi" olan cevizin 'den dünyaya yayılarak kullanımının arttığını söyledi.

Ceviz yiyince vücudumuzda neler olur?

yemeyenler daha huzursuz!
Cevizi son zamanlarda öne çıkaran asıl özelliğinin omega 3 yağı olduğuna dikkati çeken Şen, omega 3'ün, "beyin gıdası" olarak ifade edildiğini ve ceviz tüketilerek kazanıldığını kaydetti.

Ceviz yiyince vücudumuzda neler olur?

Şen, sağlıklı yaşam ve birçok hastalıktan uzak bir ömür geçirmek adına tüketilmesi gerektiğini vurgulayarak yapılan araştırmalara göre omega 3 almayanların sosyal yaşamlarında "daha çok huzursuz" olduğunun altını çizdi.

Ceviz yiyince vücudumuzda neler olur?

Omega 3'ün aile huzuruna bile etkisi olduğunu savunan Şen, "Bir çalışma yapılsın. Evde huzursuzluk yaratan, ailesiyle devamlı kavga eden birkaç kişiye 3 ay gibi belli süre günde 30 gram yedirsinler. Görecekler ki o kişinin evde hanımına karşı tutumu değişecektir çünkü bunun nedeni omega 3 eksikliğidir" yorumunda bulundu.

Ceviz yiyince vücudumuzda neler olur?

Şen, cevizin şekere karşı birebir etkisi olduğunu da anlatarak " kandaki şekeri en az yükselten gıdalardan biridir. Pirinç, beyaz ekmek kandaki şekeri yüzde 90 yükseltirken ceviz yüzde 10 yükseltir." dedi.

Ceviz yiyince vücudumuzda neler olur?

"Düzenli yiyen insanlar Alzheimer ve Parkinson hastası olmaz. Yalnız, ceviz bir ilaç olarak değil, gıda olarak düşünülmeli. Hastalığa yakalandıktan sonra gidilecek yer doktordur. Cevizde melatonin hormonu vardır. Bu, uykuyu düzene sokar ve yaşlanmaya karşı önleyici özelliği vardır. Bir de serotonin hormonu vardır, bu da mutluluk hormonudur. Ceviz yediğimiz zaman mutlu oluruz. Hastalıklara yakalanmayız. Bir sloganımız var, 'Ceviz güldürür, sigara öldürür' diye. İnsanlar, sigara yerine ceviz tüketsin.

Ceviz yiyince vücudumuzda neler olur?

Hanımlara ve beylere şunu söylüyorum: İlk soracakları şu olmalı, 'Sofrada var mı?' Sofranızdan cevizi eksik etmeyin. Çocuklarımıza mutlaka düzenli ceviz yedirin. Ceviz yetişen bir beldede yetişen çocukların üniversite sınavlarında çok başarılı olduğu görülür."

Ceviz yiyince vücudumuzda neler olur?

Cevizin kalp dostu olduğunu da belirten Şen, " kalp dostudur. Sigara paketinin üzerinde 'Öldürür' yazdığı gibi ABD'de de ceviz paketlerinin üzerinde 'Kalbe iyi gelir' ibaresi vardır.

BİZE ULAŞIN