Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da 2045’den önce olursa...”

“İstanbul’da 2045’den önce deprem olursa...”

Deprembilimci , "'da 2045'den önce olursa şaşırırım. 2019 ve 2020 yıllarında 'de 7'den daha büyük bir deprem olursa benim için şaşırtıcı olmaz" dedi. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde gerçekleştirilen konferansta ünlü deprem bilimci Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Türkiye'nin Depremselliğini anlattı.

“İstanbul’da 2045’den önce deprem olursa...”

"Deprem olmasa şu anda balık tuttuğunuz deniz olmazdı. Şu güzel dağlar olmazdı. Altındaki maden yatakları olmazdı. Türkiye'de çok severek içtiğiniz kaynak usları, maden suları olmazdı" diyerek depremin önemini anlatan Ercan, "Bunlar hep depremle olan şeyler. Bazıları 'Allah'ım inşallah deprem olmaz diyor ya' sen her gün 'İnşallah güneş doğmaz' diye dua ediyor musun?

“İstanbul’da 2045’den önce deprem olursa...”

Ya da 'İnşallah yaz gelmez' diye dua ediyor musun? Bu doğanın kuralıdır. Her şey tam olması gerektiği gibi sadece dünya üzerinde değil bütün evrende de öyle. Zaten bilim; kuruluşun, düzenin, gizemini araştıran bir dal. Biz bunun neden, nasıl ayrıntılarını araştırmaya çalışıyoruz" dedi.

“İstanbul’da 2045’den önce deprem olursa...”

Ekonomisi kötü olan ülkelerde depremin adının 'kıran' olduğunu ifade eden Prof. Dr. , depremin ekonomiyle olan ilişkisini de şöyle anlattı:

“İstanbul’da 2045’den önce deprem olursa...”

Ülkelerin çekincesine baktığınız zaman ilk sırada gözüküyor. Daha sonra Endonezya, Pakistan geliyor. Daha sonra Brezilya ve ardından geliyor. Baktığınız zaman Belki Rusya dışında diğer ülkeler ekonomisi kötü olan ülkeler. Türkiye birinci derece deprem bölgesi değildir. Türkiye'nin birinci derece deprem bölgesi olması için 8'den daha büyük deprem olması gerekiyor. Oysa bugüne kadar ki depremlerde en büyük deprem Erzincan'daki depremdir.

“İstanbul’da 2045’den önce deprem olursa...”

Ekonomisi kötü olan ülkelerde depremin adı kıran olur, yani felaket olur. Neden çünkü sağlıklı bir yerde, sağlam yapı yapabilmek için kişisel gelirinizin yılda 25 bin dolardan daha yüksek olması gerekiyor. 'nin ulusal geliri 10 bin dolar civarında. Her 30 ila 50 yılda bir 9'dan daha büyük oluyor. Türkiye'de deprem sıklığı 8'den daha büyük deprem olmuyor demek ki Türkiye birinci derece deprem bölgesi değil.

“İstanbul’da 2045’den önce deprem olursa...

5 yılda bir 7'den daha büyük oluyor 'de, son olan deprem 2011 Van Depremi'dir. Ondan bu yana Türkiye büyük bir deprem yaşamadı. 2019 ve 2020 yıllarında Türkiye'de 7'den daha büyük bir deprem olursa benim için şaşırtıcı olmaz

BİZE ULAŞIN