Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Klarnet çok kaprislidir gazın varsa çalamazsın

Klarnet çok kaprislidir gazın varsa çalamazsın

'Evyah Eyvah' filminin klarnetçi 'Hüseyin Badem'i Ata Demirer, 'hocası' Serkan Çağrı'ya 'tutkuyla bağlı olduğu' klarnetle ilgili şu yorumu yaptı: "Çok kaprisli bir sazdır! Biraz gazın vardır çalamazsın, miden kaynar çalamazsın, çok sigara içersen çalamazsın, karnın toktur çalamazsın... Klarnet nazlıdır..."

RÖPORTAJ: SERKAN ÇAĞRI / GÜNAYDIN

Evyah Eyvah 2'den ilk kareler...

Klarnet çok kaprislidir gazın varsa çalamazsın

Usta müzisyen Serkan Çağrı, şu sıralar ikincisi çekilen 'Eyvah Eyvah' filminde 'Hüseyin Badem'i canlandıran Ata Demirer'in klarnet hocası... İçindeki klarnet tutkusunu 'Eyvah Evyah' ile dışa vuran Demirer, GÜNAYDIN için Serkan Çağrı'nın sorularını yanıtladı. Bozcaada'da bir araya gelen 'hoca' ve 'öğrenci', keyifli bir sohbete imza attı...

Evyah Eyvah 2'den ilk kareler...

Klarnet çok kaprislidir gazın varsa çalamazsın

CANIM KLARNET İSTEDİ

Ata Demirer'le Bozcaada'da birlikteyiz ve Ata Bey'in klarnete başlama tutkusunu öğrenmek istiyoruz...

Klarneti konservatuvardayken çok çalmak istemiştim ama o zaman param yoktu... Klarnet pahalıydı, ut çaldım. Ondan sonra hep içime ukde oldu; 'Eyvah Eyvah'ı yazınca, karaktere klarnet çaldırmak istedi canım... Klarnet çok güçlü, yönlendirilebilen bir saz. Sonra Serkan Çağrı ve babası Fevzi Çağrı'yla tanıştım. Onlar klarnetle sevişmemi sağladılar.

Klarnet çok kaprislidir gazın varsa çalamazsın

İlk derslerinizde unutamadığınız anılarınız var mı?

Var... İlk dersimde unutamadığım şey, bir kerede üflediğim için Fevzi Hoca çok mutlu olmuştu, 'Sen yaparsın bu işi' falan dedi bana. İlk çaldığım parça da 'Ta Uzak Yollardan Koştum Geldim Senin Kollarına'ydı... Çaldığım an acayip mutlu olmuştum. Klarneti öğrenmek, gözleri kapalı kalabalığın içinde yürümeye çalışmak gibi bir şey bence. Çok zor bir şey... Çünkü tuşlu sazlar gibi bakamıyorsun çalarken, nefesin kesiliyor falan. İlk derslerden aklıma kalan şeyler aşağı yukarı bunlar.

Klarnet çok kaprislidir gazın varsa çalamazsın

AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER

Klarnetle diğer enstrümanlar arasında ne fark var, nasıl bir duygu farklılığı hissediyorsunuz çalarken?

Aslında bütün enstrümanlar konuşur, at sahibine göre kişner gibidir. Fakat klarnet kadar ezici ve diğerlerinin arasından sıyrılan çok az saz var bence. Belki bir de keman böyle... Üflemeliler çok fazla bir noktadalar, zorlukları da ona göre. Biraz gazın vardır çalamazsın, miden kaynar çalamazsın, çok sigara içersen çalamazsın, karnın toktur çalamazsın. Yani çok kaprisli bir saz...

Klarnet çok kaprislidir gazın varsa çalamazsın

Yaklaşık bir yıldır klarnet üflüyorsunuz. Bir yıllık süreci kendinizce değerlendirirseniz hangi noktaya geldiniz? Başlarken 'Ben bu işi yaparım, yapamam' duygusu oluşmuştur mutlaka. Şu an ne hissediyorsunuz?

Vallahi Serkancığım, ben sana 'Evde yalnız başıma çaldığım zaman bana zevk verecek kadar öğretirsen minnettar olurum' demiştim... Şu an yalnız başıma çalarken zevk alacak durumdayım. Yani sıfır noktasıyla on noktası arasında bir puanlama yaparsak, 1.2'lerde falanım... Bu açıdan mutluyum yani. Bu yaştan sonra klarnet çalmayı hiçbir zaman iyi bir klarnetçi kadar becermem mümkün değil... Belki çok erken yaşlarda elimde olsaydı, daha büyük bir efor sarf ederdim ama sonuçta bir komedyen olduğum için kendi işime, mesleğime de çok fazla zaman ayırıyorum. Artık oyun havası falan çalabiliyorum... Bu yüzden de bulunduğum nokta bana çok sevimli geliyor.

Klarnet çok kaprislidir gazın varsa çalamazsın

MÜZİK RUHU TEMSİL EDER
Ülkemizde son yıllarda klarnet tutkusu birçok insanda geniş bir noktaya geldi ve birçok insan klarnet çalma hevesiyle yanıp tutuşuyor. Siz klarnet çalmak isteyen gençlere, özellikle bu tutkusu yüksek olanlara ne tavsiye edersiniz?

Ben onlara önce sıcak bir banyo almalarını tavsiye ediyorum...

SON DAKİKA