Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koronavirüs Romanlar'ı da vurdu

Koronavirüs, 'da Roman vatandaşlarımızın yaşadığı mahalleri de kötü etkiledi. Günübirlik işlerde çalışan, çiçek satarak ve temizliğe giderek geçimini sağlayan, seyyar esnaf olarak hizmet veren ya da düğünlerde müzik yapan Kuştepeli Romanlar'ın birçoğu bu süreçte işsiz kaldı.

Koronavirüs Romanlar'ı da vurdu

Sosyal yardıma başvuran kişiler devlet desteğini alsa da birçok aile zor durumda yaşam savaşı veriyor, ev kiralarını, faturalarını ödeyemiyor. Sokakta vakit geçirmeyi seven Kuştepelililer, "Duvarlar üstümüze üstümüze geliyor" diye konuşuyor.

Koronavirüs Romanlar'ı da vurdu

Mahalleliler, kendi arasında kurdukları dayanışma ağlarıyla zor durumdaki vatandaşlara yardım etmeye çalışıyor. Sokaklar dezenfekte edilmiyor. Şişli Belediyesi'nin bu süreçte kendilerini yalnız bıraktığını söyleyen Romanlar, hayatın normalleşmeye başlamasını dört gözle bekliyor.

Koronavirüs Romanlar'ı da vurdu

BELEDİYE İLGİSİZ

Korona sürecinde oğlunun ve damadının işsiz kaldığını söyleyen Semra Eken, "Kuştepeliler evlere temziliğe gider, seyyar esnaflık yapar, çiçek satar. Günlük kazandığını günlük harcar. Bu dönemde herkes işsiz kaldı. Kiraları, faturaları ödeyemedik. Sadece devletimizin verdiği sosyal yardımlarla geçinmeye çalıyoruz.

Koronavirüs Romanlar'ı da vurdu

Para olmayınca temizlik malzemelerine de ulaşamadık. Mahallemiz de kirli, dezenfekte edilmiyor. Sokaklar pis. Roman vatandaşlar bu süreçte bir ekmeğin yarısını bölüşüyor. Birbirimize destek olamaya çalışıyoruz. Evde olmaya da alışık değiliz duvarlar üstümüze üstümüze geliyor" diye konuştu.

Koronavirüs Romanlar'ı da vurdu

KİRALAR ÖDENEMİYOR

Kuştepe'de tek göz odada tek başına yaşayan Gönül Ayvacıoğlu, "Ben mahalleden arkadaşlarımla birlikte Beşiktaş maçlarının ardından stadyumu temizliyordum. Diğer günlerde de çiçek satmaya çıkıyordum. Korona yüzünden maçlar oynanmıyor. Çiçek satmak da yasaklandı. 500 TL kiram var. Neredeyse 2 aydır evde oturuyorum. Durumumuz kötü. Kiramızı ödeyemedik. Bir an önce hayatın normale dönmesini bekliyorum" dedi.

Koronavirüs Romanlar'ı da vurdu

KUŞTEPE ZOR DURUMDA

Korona sürecinde mahalledeki dayanışmayı örgütleyerek ihtiyaç sahibi yüzlerce aileye ulaşan Roman Çiçekçiler Derneği Başkanı Metin Salih Şentürk de şunları söyledi: "Kuştepe'de yaklaşık 5 bin Roman vatandaşımız yaşıyor. Bunların hepsi günlük farklı işlerde çalışıyor. Korona döneminde hepsi işsiz kaldı.

Koronavirüs Romanlar'ı da vurdu

Eve ekmek götüremiyorlar. Biz bu süreci daha az kayıpla atlatabilmek için kendi aramızda yardım kampanyaları düzenledik. Durumu olanlar olamayanlara yardım etti. Topladığımız paralarla yardıma muhtaç insanlara gıda kolileri yaptık. 250 aileye yardım ulaştırdık. Şişli Belediyesi ile görüştük. Pozitif ayrımcılık gerektiren Roman vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için yardım talep ettik. Birçok seçenek sunduk. Hiçbir şey yapmıyorlarsa bile bu yıl pandemi nedeniyle düzenlenemeyen 5 Mayıs Hıdırellez Şenlikleri, 8 Nisan Dünya Roman Günü için yapılması planlanan etkinlikler için ayrılan fonun Roman vatandaşlara yardım olarak dağıtılmasını istedik. Hiçbir karşılık alamadık. Kuştepe'deki Romanlar korona sürecinde çok zor durumda düştüler."

SON DAKİKA