Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okuldaki tadilat çalışmasında çatıda ABD margarinleri bulundu

'da 24 Ocak'ta meydana gelen depremin ardından hasar gören bir okulda yenileme çalışması yapılırken şaşkına çeviren bir olay yaşandı. Okulun çatısında 81 kutu ABD margarini bulundu. Margarinlerin 2. Dünya Savaşı sonrası 'Marshall Yardımı' kapsamında Türkiye'ye gönderilen margarinler olabileceği düşünülüyor. Belediye ekipleri, margarinleri incleme yapılması için Elazığ Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne teslim etti.

Okuldaki tadilat çalışmasında çatıda ABD margarinleri bulundu

'ın Ağın ilçesinde, deprem nedeniyle tahliye edilen 60 yıllık okulun çatısında bulunan ABD'nin 2'nci Dünya Savaşı'nın ardından Türkiye'ye gönderdiği 81 kutu margarin incelemeye alındı.

Okuldaki tadilat çalışmasında çatıda ABD margarinleri bulundu

ABD'nin 2'nci Dünya Savaşı sonrasında, 'Marshall Yardımı' olarak bilinen, Türkiye'ye gönderdiği her biri 2,5 kilo ağırlığında 81 kutu margarin, 'da 24 Ocak'ta meydana 6.8 büyüklüğündeki depremde hasar tespit edilmesinin ardından tahliye edilen Ağın ilçesindeki 60 yıl önce inşa edilen Öğretmen Abdullah Lütfü İlkokulu'nun çatısında bulundu.

Okuldaki tadilat çalışmasında çatıda ABD margarinleri bulundu

İNCELEME YAPILACAK

Ağın Belediyesi, okulun çatısında bulunan margarinleri incelenmesi için Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne teslim etti. Analiz ve incelemenin ardından başta üretim tarihleri olmak üzere yağların muhteviyatıyla ilgili açıklama yapılacak.

Okuldaki tadilat çalışmasında çatıda ABD margarinleri bulundu

Ağın Belediye Başkanı Ali Uslu, margarinlerin ne zaman ilçeye gönderildiği konusunu araştırdıklarını ifade ederek, "Okulun onarım çalışmasını yaptığımız sırada ABD'nin margarinlerini bulduktan sonra muhafazaya aldık. Daha sonra bu yağları, incelenmeleri için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'ne getirip, teslim ettik. İncelemenin sonucu bekliyoruz. Bu yağların 1960'lı yıllarda yollanmış olabileceğini düşünüyoruz" dedi.
Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan ise, yağlarda yapılacak incelemenin sonuçlarını açıklayacaklarını söyledi.

Okuldaki tadilat çalışmasında çatıda ABD margarinleri bulundu

En detaylı şekilde incelenecek"

Birkaç gün önce Ağın ilçesinde yaklaşık 70-80 yıl önce kente gönderilen yağların olduğunu öğrendiklerini dile getiren İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, "Bakanlık olarak bizlere verilen 5996 sayılı kanun çerçevesinde gıda ve gıda ile temas eden ürünlerin kontrolü, denetimi ve analizleri bizler tarafından yapılıyor. Dolayısıyla bir gıda maddesi olması münasebetiyle bizler de hemen ilgili birim marifetimiz ile harekete geçerek Ağın Belediye Başkanlığımızla ve yetkililerle irtibat kurup ilgili yağların hemen mevzuat çerçevesinde yediemine alınması ve akabinde yine mevzuatların bizlere vermiş olduğu yetkiler çerçevesinde bunların analizlerini yapmak için yağları bugün İl Müdürlüğümüze getirdik. 80 kutudan oluşan ve 2,5 kilodan oluşan yağlarımızı öncelikle yediemine aldıktan sonra mevzuatlar çerçevesinde yapılması gereken iş ve işlemler neyse onları gerçekleştireceğiz. 70-80 yıl öncesinden bahsediyoruz. Yardım kapsamında gelen yağları konuşuyoruz. Dolayısıyla bizler de bu ilginç olan konuyu en detaylı şekilde incelenip, araştırılması ve yine kamuoyu ile paylaşılması noktasında gerekli çalışmaları yapacağız"ifadelerini kullandı.

Okuldaki tadilat çalışmasında çatıda ABD margarinleri bulundu

"AMBALAJLARININ DIŞINDA YAZILAN KISMININ DIŞINDI BİLDİĞİMİZ HİÇ BİR ŞEY YOK"

Bunlarla ilgili değişik analizler yapılacağını ve bundan dolayı sonuçların eş zamanlı çıkacağını da aktaran Karahan, "Çünkü bunların içerisinden neler olduğunu nasıl bir yapıya sahip olduğunu ve bunlarla alakalı bütün analizlerin yapılacağı için inşallah en kısa sürede sonuçlandırmayı düşünüyoruz. Yağ kutularının ambalajlarının dışında yazılan bilgilerden başka bildiğimiz bir şey yok. Bunların hiç biri açılmadı ve analize tabir tutulmadı.

Okuldaki tadilat çalışmasında çatıda ABD margarinleri bulundu

Dolayısıyla kapalı ambalajlar açıldıktan sonra ancak içerisinde ne olduğunu ve hangi ürünleri barındırdığını analizler çerçevesinde belirleyebiliriz. Bunun içeriği ile alakalı bir şey söylememiz doğru değil ancak kutuların üzerinden baktığımız zaman 1950'li yıllarda Amerikan halkı tarafından yardım amaçlı gönderilen ve hiçbir şekilde satışı mümkün olmayan ürünleri konuşuyoruz. Kutuların üzerinde yapmış olduğumuz incelemede hem üretim tarihleri belli değil hem de ne kadar sürede tüketime sunulacağına dair bilgi olmadığı için tamamı analiz neticesinde ortaya çıkacaktır"diyerek sözlerini tamamladı.

SON DAKİKA