Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Afet Ve Deprem Bilinci” Projesi Hayata Geçti

Giriş Tarihi: 18.3.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 18.3.2015 13:41
“Afet Ve Deprem Bilinci” Projesi Hayata Geçti
Üniversitesi (GAÜN) İslahiye Meslek Yüksekokulu Toplumsal Duyarlılık Projesi dersi kapsamında, birinci derece deprem bölgesi olan İslahiye’de ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olarak “Afet ve Deprem Bilinci” adlı konferans düzenlendi.
Toplumsal Duyarlılık Projesi (TDP) kapsamında İslahiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile “01-07 Mart Deprem Haftası”nda uygulanmaya başlanan “Afet ve Deprem Bilinci” projesi, bahar dönemi sonuna kadar İslahiye ilçesindeki tüm okullarda konferanslar düzenlenerek afet ve deprem bilinci oluşturulmaya çalışılacak. Bu kapsamda; İslahiye Gülpembe Ortaokulu ve Opet Anadolu Lisesi’nde afet ve deprem bilincine dikkat çekmek amacıyla konferans verildi. Proje kapsamında İslahiye Meslek Yüksekokulu İşletme ve Lojistik programından 40 öğrenci proje kapsamında aktif olarak katılıyor.
İslahiye Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde afet ve depremle ilgili sunum yapan TDP Proje Koordinatörü Bilal Erdoğan, deprem öncesi, deprem anı ve sonrasında alınacak tedbirleri anlatarak, yüzde 92 deprem kuşağında olan ülkemizde depremden kaçışın mümkün olamayacağını ve depremi önleyemeyeceğimize göre, sağlam yere sağlam binalar yapıldığı takdirde korkulacak bir şey olmayacağını söyledi.
Deprem olmadan önce yanımızda iletişim bilgilerini içeren kimliğimizin olması gerektiğini ve deprem çantası, evimizde bulunan dolap, kitaplık gibi eşyaların duvara sabitlenmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Deprem olduğunda evde bulunuyorsak, dolap, koltuk, çamaşır makinesi gibi ağır eşyaların yanına cenin vaziyette durmalıyız. Tiyatro, sinema gibi yerlerde koltukların yan kısmına, yolda araçta isek arabayı durdurarak arabanın yanına cenin vaziyete geçmeli, okulda sınıftaysak sıraların altına değil yanına yine cenin vaziyetinde durmalı, anons ve duyurular yapılana kadar yerimizden ayrılmamalıyız. Sakin olmalı, paniklememeli ve görevlilerin uyarılarına uymalıyız” diye konuştu.
Konferans sonunda Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. H. Ahmet Deveci, deprem gerçeğinin daima unutulmaması gerektiğini ve Toplumsal Duyarlılık Projesi kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile İslahiye ilçesindeki ortaokul ve liselerde seri deprem konferansları verilerek, depremde hayat kurtarıcı faaliyetlerin anlatıldığı ifadelerini kullandı.
Projeye katılan İşletme Yönetimi Öğrencisi Kübra Demirkıran ise Van depremzedesi olduğunu belirterek, “Depremde 18 yaşındaki kardeşimi kaybettik. Keşke insanlar deprem bilincine sahip olup uyansalar. Bilal Erdoğan ile birlikte birçok okula gidip konferanslara katıldık. Proje çok iyi düşünülmüş ve konular fevkalade güzel. Belki böyle konferanslar bizlere daha önce verilseydi, Van depreminde ölümler daha az olurdu. Üniversitemize Toplumsal Duyarlılık projelerini hayata geçirdiği için çok teşekkür ediyorum, gerçekten toplumsal duyarlılık projeleri biz öğrencilere çok yararlı” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Afet Ve Deprem Bilinci” Projesi Hayata Geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN