Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GSO’dan ‘Antep Baklavası’ Coğrafi İşaret Açıklaması

Giriş Tarihi: 25.3.2015 19:48 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 20:32
Sanayi Odası (GSO), “Antep baklavası’’ ya da “Gaziantep baklavası’’ tescili ismini kullanarak üretim yapan üreticilerin, Türk Patent Enstitüsü (TPE) Mahreç İşareti mevzuatında belirlenen özelliklere göre üretim yapması gerektiğini belirtti.
GSO’dan yapılan yazılı açıklamada, “Antep baklavası’’ konusunda kamuoyunda yer alan açıklamaların eksik bilgi içerdiği belirtildi. GSO tarafından “Antep baklavası’’ ibaresinin coğrafi işaret olarak tescilinin 27 Nisan 2007 tarihinde TPE’den alındığı belirtilen açıklamada, böylece Antep baklavasının üretim metodu, Antep fıstığı, şerbetine kadar tarifi ve kullanılacak tepsisine kadar her şeyiyle tescilinin alındığına işaret edildi. Açıklamada, Sanayi Odası’nın Antep baklavasının uluslararası tescili için 2009’da AB Komisyonuna başvurduğu ve 2013 yılında AB tescilinin de alındığı belirtildi. Açıklamada, son günlerde basında ‘’GSO esnafa uyarı yazısı gönderdi’’ şeklinde yanlış haberlerin yer aldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:
“GSO tarafından esnafa herhangi bir uyarı yazısı gönderilmedi. TOBB ve TESK’ten baklava imalatçılarının değil ‘Antep Baklavası’ imalatı yaptıklarını beyan eden firmaların listesini istendi. Listeyi almak istememizdeki amaç bu imalatçıları ürünün özelliklerine uygun imalat yapmak için bilgilendirmekti.
TPE’nin ‘555 Sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin’ 3. maddesine göre; ’Coğrafi işaret; belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaretlerdir.’
Ayrıca 17. maddesine göre; ‘Coğrafi işaretler ancak bu Kanun Hükmünde Kararname şartlarını karşılayan ürünler üzerinde kullanılır. Coğrafi işaretlerden menşe adları, sicilde belirtilen coğrafi bölgede faaliyet gösteren üreticiler tarafından, sicilde belirtilen ürünlerin üzerlerinde veya ambalajlarında, bu ürünlerin sicilde gösterilen kalite, ün ve diğer özellikleri taşıması koşuluyla ticari olarak kullanılır. Mahreç işaretlerinin kullanımı için ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinden en az birinin sicilde belirtilen yöre, alan veya coğrafi bölge sınırları içinde yapılmış olması ve ürünün sicilde gösterilen kalite, ün ve diğer özellikleri taşıması şartı aranır.’
Yukarda belirtilen kriterlere uymak şartıyla, ‘Gaziantep Baklavası’ her yerde imal edilebilir.
Tescil sistemi gereği ise Antep baklavasının belirlenen özelliklerde üretilip üretilmediğinin denetlenmesi de GSO tarafından yapılmaktadır. Buna göre her yıl Esnaf Odaları ve TOBB ile yapılan yazışmalarla ülkemizde ‘Antep Baklavası’ yaptığını beyan eden firmalar belirlenerek bu firmaların, tescil edilmiş kriterler göre imalat yapmasının sağlanması gerekmektedir.’’
Açıklamada, en önemli geleneksel tatlılarının başında gelen Antep baklavasının, yöresel imalat özelliklerine göre üretiminin yapılarak kalitesinin korunmasının ve uluslararası tanınırlığının artırılmasının amaçlandığı kaydedildi.
‘Antep Baklavası’ coğrafi işaret tescili ile TSE’nin belirlediği ‘Türk baklava’ standardı çalışmanın farklı olduğu belirtilen açıklamada, TSE’nin ‘’Türk Baklavası’’ olarak genellenen ürünün standardını belirlediği ve imalatçıların hizmetine sunduğu, burada belirlenen standartların yöreye özgü olmaksızın tüm Türkiye’de uygulanan genel standartlar olduğuna vurgu yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GSO’dan ‘Antep Baklavası’ Coğrafi İşaret Açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN