Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel Haber) Tarihi Gramofonlar Meraklılarını Bekliyor

Giriş Tarihi: 25.3.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 12:32
(Özel Haber) Tarihi Gramofonlar Meraklılarını Bekliyor
Savaştan kaçarak ’e sığınan Suriyelilerin ülkelerinden getirerek antikacılara sattıkları tarihi gramofonlar, meraklılarını bekliyor.
Suriye’deki iç savaştan kaçarak Gaziantep’e gelen Suriyeli sığınmacılar, ülkelerinden getirdikleri gramofonları maddi sıkıntı yaşadıkları için antikacılara satıyor. En eskisi yaklaşık 120 senelik olan gramofonlar el işçiliğiyle yapıldığı için vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Daha çok sömürge döneminde Suriye’ye getirildiği belirtilen ve çoğunlukla Fransız malı olan gramofonların arasında Amerikan ve İngiliz malları da yer alıyor.
Uzun zamandır antikacılık yapan Hanifi Özaslan, daha önce Gaziantep’te çok fazla bulunmayan gramofon sayısının Suriyelilerin gelmesiyle birlikte arttığını söyledi. Özaslan, “Gördüğünüz gramofon Amerikan yapımı, 120 senelik el yapımıdır. Taş plak çalar. Bunlar çok ender bulunur. Genellikle Suriye üzerinden geliyor. Bizim Gaziantep’te önceden çok az bulunuyordu. Eskilerin evlerde olmazsa olmazıdır. Gramofon fiyatları değerine göre bin 500 ile 5 bin lira arasında değişiyor” şeklinde konuştu.
Suriyelilerin ülkelerinden getirip Türkiye’de sattığı gramofonlar, Gaziantepli antikacıların tezgahlarında meraklılarını bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Tarihi Gramofonlar Meraklılarını Bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN