Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GTO, Mart Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Giriş Tarihi: 26.3.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
GTO, Mart Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rıdvan Köksüzer, “Artık yeni büyüme modeli belirlemeliyiz. Yatırımlarla büyümeyi hedefleyen bir modelle yeni başarı hikayeleri yazmalıyız” dedi.
GTO Mart ayı meclisi, Meclis Başkanı Ali Yener’in başkanlığında gerçekleştirildi.
Meclisin açılışında konuşan Köksüzer, Çanakkale Zaferi’nin 100’ncü yıldönümünde şehit ve gazileri rahmetle andıklarını belirterek, Çanakkale’de verilen mücadelenin önemini anlattı.
Gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Köksüzer, Ortadoğu’da yaşanan gerginlik, avro bölgesindeki durgunluk, küresel piyasadaki likidite azalışı ve petroldeki gelişmelerin Türkiye’yi de etkilediğini söyledi.
Doların para birimleri karşısındaki artışının devam ettiğini vurgulayan Köksüzer, şöyle devam etti:
“Dolar, tüm dünyada olduğu gibi bizde de değer kazanıyor ama biz de bu daha fazla oluyor. 2014-2018 yıllarını kapsayan 10’ncu Kalkınma Planı Meclisten geçtiği 1 Temmuz 2013 günü dolar 1.95 TL idi. Bu planda 2018 yılı için hedeflenen kur ise 1.97 idi. Oysa daha 2015’te doların geldiği noktayı hepimiz çok iyi gördük ve etkisini hissettik. Evet, bulunduğumuz coğrafyada yaşanan gerginlikler, avro bölgesindeki durgunluk, küresel piyasadaki likidite azalışı, petroldeki gelişmeler Türkiye’yi de etkiliyor.”
Likiditenin azaldığını ifade eden Köksüzer, bu konuya dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Köksüzer, Amerika Merkez Bankası FED’in açıklamalarına bakıldığında likiditenin daha da azalacağının görüldüğünü vurguladı.
Köksüzer, şunları kaydetti:
“Artık yeni büyüme modeli belirlemeliyiz. Yatırımlarla büyümeyi hedefleyen bir modelle yeni başarı hikayeleri yazmalıyız. Uzun vadeli düşünmeliyiz. Bölgesel güç için şimdiden yatırım yapmalıyız. Irak’ta ve Suriye’de yapabileceklerimiz için şimdiden sağlam adımlar atmalıyız. Yani iş dünyasının gelecekte yapabilecekleri için karar vericilerin şimdiden diplomatik adımları atarak yürüyeceğimiz yoldaki taşları temizlemesi gerekir”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GTO, Mart Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN