Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kağıt Uçağını Katla, Avusturya’ya Uç

Giriş Tarihi: 26.3.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Kağıt Uçağını Katla, Avusturya’ya Uç
Red Bull Paper Wings kağıt uçak yarışmasının ilk eleme ayağında, en iyi ve en hızlı kağıt uçağı yapan maharetli eller, şampiyon olup Avusturya’daki dünya finaline uçma şansı için kıyasıya yarıştı.
Üniversitesi (GAÜN) Havacılık Topluluğu ile Redbull tarafından düzenlenen “Kağıt Uçak Yarışması”nda, dünya çapında en yetenekli kağıt uçak pilotlarını buluşturacak yarışmanın bir diğer elemesi için üniversiteliler GAÜN Sporium’da buluştu. Katılımcılar, en uzun mesafe, en uzun süre havada kalma ve akrobasi dallarında hünerlerini sergiledi. En uzun mesafede 28,22 metreyle birinciliği Berk Değeralırken, 8,66 saniyeyle Ruhat Koç’un kağıt uçağı havada en uzun süre kalan uçak oldu. Akrobasi dalında Murat Buluç’un uçağı günün şampiyonu oldu.
Türkiye elemeleri Gaziantep Üniversitesi’yle birlikte Mart ayında 12 üniversitede yapılacak. “Dünyanın en iyi pilotu benim, ama kağıt üzerinde!” diyen yetenekli üniversitelilerin katılımına açık yarışmada yer almak için tek gereken bir parça kağıt ve hayal gücü. Türkiye elemelerinde üç ana kategorinin galipleri dünya şampiyonluğu için Avusturya’nın Salzburg şehrine uçacak. 8-9 Mayıs 2015’te, Flying Bulls akrobatik uçuş takımına da ev sahipliği yapan Hangar-7’de gerçekleşecek dünya finaline gitmeye hak kazanacaklar.
2012’de düzenlenen en son yarışmada 83 ülkeden 37 bini aşkın pilot yaratıcılık, hayal gücü, katlama kabiliyeti ve havacılık bilgilerini konuşturdu. En iyi akrobasi uçuşu, en uzun havada kalma süresi ve katedilen en fazla mesafe kategorilerinde şampiyonluk için mücadele ettiler. Türk pilotlar da şampiyonada başarılarıyla dikkat çekmişlerdi. Red Bull Paper Wings’in şu anki rekorları da kırılmayı bekliyor. En uzun uçuş olan 69 metreyi ve en uzun havada kalma süresi olan 29 saniyeyi kırmak isteyen tüm kağıt uçak pilotlarını yarışmaya davet ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kağıt Uçağını Katla, Avusturya’ya Uç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN