Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şahinbey’in Torunları, Çanakkale Şehitleriyle Buluşmaya Devam Ediyor

Giriş Tarihi: 27.3.2015 09:38 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Şahinbey’in Torunları, Çanakkale Şehitleriyle Buluşmaya Devam Ediyor
Adını, "Antep Savunması"nın kahramanlarından Şehit Şahin Bey’den alan Şahinbey Belediyesi, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı dolayısıyla, 10 bin çocuğu Çanakkale şehitleriyle buluşturmaya devam ediyor.
Şahinbey Belediyesinin hazırladığı “Gaziler diyarından şehitler diyarına” projesi kapsamında 10 bin öğrencinin uçakla Çanakkale’ye götürüldüğü ikinci sefer 25 Mart tarihinde yapıldı. Servislerle evlerinden alınan 180 ortaokul öğrencisi, sorumlu belediye yetkilisi ve öğretmenleriyle, Havalimanı’ndan uçakla Çanakkale’ye gitti.
Alan kılavuzları nezaretinde Çanakkale Havaalanı’ndan alınan çocuklar, feribotla savaşın yoğun yaşandığı Gelibolu yarımadasındaki bölgelere götürüldü.
Bir taraftan ilk kez uçağa ve feribota binmenin heyecanını yaşayan çocuklar, bir taraftan da dünya savaş tarihine " altın harflerle" yazılan Çanakkale savaşlarının, destansı kahramanlıklarıyla duygulandı.Seyit Onbaşı Anıtı ziyaretiyle başlayan gezide çocuklar, Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Meçhul Asker Anıtı, 57. Alay Şehitliği, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi ve tabyaları görme imkanı buldu.
Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, yaptığı açıklamada, tarih bilincini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla geziyi düzenlediklerini belirtti.
"Gazi’ler Diyarı" Gaziantep ile "Şehitler Diyarı" Çanakkale arasında köprü olmaya çalıştıklarını ifade eden Tahmazoğlu, "Yaklaşık 60 gün içerisinde 10 bin öğrenciyi uçakla Çanakkale’ye götüreceğiz. İlk iki seferimiz dolu dolu geçti. İnanılmaz bir ilgi gördük" dedi.
Yoğun ilgi dolayısıyla sayıyı 12 bine çıkarmayı düşündüklerini kaydeden Tahmazoğlu, bu topraklarda yaşayan herkesin vatan için canlarını ortaya koyan şehitlerin fedakarlığını çok iyi anlaması gerektiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şahinbey’in Torunları, Çanakkale Şehitleriyle Buluşmaya Devam Ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN