Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Araban İlçe Müftülüğü’nün ‘Camilerimizi Yenileyelim’ Projesi Hayata Geçiriliyor

Giriş Tarihi: 28.3.2015 13:18 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Araban İlçe Müftülüğü’nün ‘Camilerimizi Yenileyelim’ Projesi Hayata Geçiriliyor
Araban ilçe Müftülüğü’nün ‘Camilerimizi Yenileyelim’ projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi ile Araban Belediyesi’nin desteğiyle eski camiler yıkılıp yerlerine yeni camiler inşa çalısması başladı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Araban Belediyesi’ne ait iş makineleriyle yıkım çalışması yapıldı.
Araban İlçesine bağlı Körhacıobası kırsal mahallesinde İlçe Müftülüğü’nün ‘Camilerimizi Yenileyelim’ projesi kapsamında eski caminin yerine 300 metrekare alan üzerine 2 katlı mahfilli, üstte cemaat yeri bulunacak olan 450 kişilik yeni camii yapılacak.
Yukarı Karavaiz kırsal mahallesine 1968 yılında inşa edilen, ancak o günün şartlarına göre imkanların kısıtlı olmasından dolayı yeterince inşaat malzemesi kullanılmadan yapıldığı için betonu çürümüş duvarlarında oluşan derin çatlaklar nedeniyle her an çökme tehlikesi yaşanan 300 kişilik caminin yıkılıp yerine Araban İlçe Müftülüğü’nün ‘Camilerimizi Yenileyelim’ projesi kapsamında 3 katlı bin kişilik yeni cami yapılması için yıkım çalışmaları kurban kesilerek başlatıldı.
Araban Belediye Başkanı Mehmet Özdemir, ’’Araban Belediyesi olarak, Körhacıobası ile Yukarı Karavaiz kırsal mahallemizdeki eski camilerin yıkılıp yerine yeni camilerin yapılması için böyle hayırlı bir hizmete desteğimizi esirgemeyeceğiz. Eski camilerimizin yıkımı aşamasından inşaat süresince desteğimiz devam edecektir. Yeni camilerimizin biran önce tamamlanması için elimizden geleni yapacağız. Hayırsever vatandaşlarımızın da her iki camimizin yapım aşamasında ellerinden gelen maddi ve manevi desteklerini esirgemeyeceklerinden hiç şüphem yoktur’’ dedi.
Araban İlçe Müftüsü Abdüsselam Aydın, ’’Araban İlçe Müftülüğü olarak ‘Camilerimizi Yenileyelim’ projemiz kapsamında ilk olarak Körhacıobası ile Yukarı Karavaiz kırsal mahallelerimizdeki betonu çürümüş, duvarlarında derin çatlaklar oluşmuş her an çökme tehlikesiyle karşı karşıya olan iki eski camimizin yerine yeni camiler yapmak için yıkım çalışmalarımızı başlattık. Her iki camimizin yapımı için Cami Yaptırma ve Yaşatma Dernekleri’mizi kurduk. Eski camilerimizin yıkımı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Araban Belediyesi’ne ait iş makineleri tarafından yapıldı. Yeni camilerimizin yapılması için başlatacağımız inşaat çalışmalarımız süresince destek verecek olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Fatma Şahin ile Araban Belediye Başkanı sayın Mehmet Özdemir’e şimdiden teşekkür ederim. Bu projemizle ilçemizdeki tüm eski camilerimiz yenilenecektir’’ dedi.
Körhacıobası Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hüseyin Demir ile Yukarı Karavaiz Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Vakkas Karademir, ’’Eski camilerimizi yıkıp yerlerine yapılacak olan yeni camilerimize destek verecek olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Araban Belediye Başkanı Mehmet Özdemir’e şimdiden teşekkür ederiz" dedi.
Her iki eski caminin yıkım çalışmalarına Araban Kaymakamı Serhat Karabektaş, Araban Belediye Başkanı Mehmet Özdemir, AK Parti Araban İlçe Başkanı Kamil Murat Kasney, Araban İlçe Müftüsü Abdüsselam Aydın, cami imam-hatipleri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araban İlçe Müftülüğü’nün ‘Camilerimizi Yenileyelim’ Projesi Hayata Geçiriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN