Koroner Arter Hastalığı Ve Korunma Yöntemleri Konferansı

Giriş Tarihi: 29.3.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
SANKO Üniversitesi ve Şahinbey Belediyesi işbirliğiyle “Koroner Arter Hastalığı ve Korunma Yöntemleri ” konulu konferans düzenlendi.
SANKO Üniversitesi Rektör Danışmanı ve ABD’de Pittsburgh Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam eden Kardiyolog Doç. Dr. Özlem Soran, Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta koroner arter hastalığı ve korunma yöntemleri ile ilgili bilgiler paylaştı. Konferansın açılış konuşmasını yapan SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, eğitimin üniversitenin yaptığı işlerden sadece birisi olduğunu belirterek, “Üniversitenin asıl işi orijinal, daha önce bilinmeyen bilgi üretmektir. Daha sonra da ortaya çıkan yeni bu bilgiyi öğretir. Diğer bir fonksiyonu da toplumda hayatımızın içine girerek farkındalık yaratmaktır. Üniversitenin sosyal sorumluluğu işte burada başlar. Eğitim ve araştırma zaten yaptığı iştir” diye konuştu.
Rektör Sınav’ın konuşmasının ardından konferansa geçildi. Doç. Dr. Soran, koroner arter hastalığının kalp kasını besleyen ‘koroner arterler’ olarak adlandırılan atar damarların daralma veya tıkanması ile kan akımının kısmi ya da tam kesilmesine bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık olduğunu söyledi. Koroner arter hastalığının en sık görülen kalp hastalığı olduğunu ve ileri evrelerde kalp krizine yol açabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Soran, şöyle devam etti:
“Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi (National Center for Health Statistics) verilerine göre günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nde 17,6 milyon kişi koroner arter hastasıdır ve her sene 785 bin yeni hasta bu rakama eklenmektedir. Senede 400 binin üstünde insan kalp hastalığı yüzünden ölmektedir.”
Ülkemizdeki koroner kalp hastalığının dikkat çekici olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Soran, elde edilen verilere göre erişkinlerin yüzde 4’ünün kalp hastası olduğunu ve tüm ölümlerin yüzde 34’ünün kalp hastalığından kaynaklandığını ifade etti. Koroner arter hastalığının risk faktörlerinin belirlendiğini anımsatan Doç. Dr. Soran, “Günümüzde koroner arter hastalığının bilinen risk faktörleri yaş, hipertansiyon (yüksek tansiyon), kolesterol (kan yağları) yüksekliği, şeker hastalığı, sigara kullanımı, stres, obezite, pasif yaşam şekli, birinci derece akrabalarda koroner arter hastalığı ve kanda CRP yüksekliğidir. Oysa yaşam biçimi değişiklikleri ile birçok risk faktörünün istenmeyen etkisi minimuma indirilebilir ve korunma sağlanabilir” dedi.
Risk faktörlerinin yol açtığı istenmeyen yan etkilerin ve koroner arter hastalığından korunma yollarının anlatıldığı konferansta Doç. Dr. Soran, sunumun ardından soruları cevapladı. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Doç. Dr. Soran’a çiçek takdim ederek konferansın düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti. Tahmazoğlu, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav’a ve Doç. Dr. Özlem Soran’a katkıları için teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koroner Arter Hastalığı Ve Korunma Yöntemleri Konferansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN