Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konukoğlu, Büyüme Rakamını Değerlendirdi

Giriş Tarihi: 31.3.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 31.3.2015 16:04
Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Türkiye ekonomisinin 2014 yılında potansiyelinin altında büyüdüğünü belirterek, ‘’Üretim faktörlerini harekete geçirmek için yapısal reformlara ağırlık verilmelidir’’ dedi.
GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin 2014 yılının son çeyreğindeki büyüme rakamının zayıf geldiğini ve yılın tamamında yüzde 2,9 büyüdüğünü ifade ederek, Orta Vadeli Program’da revize edilerek yüzde 3,3’e çekilen 2014 yıl sonu hedefinin bile yakalanamadığını belirtti.
Büyümeye iç talebin katkısının son derece sınırlı olduğuna, yatırımlarda daralmanın devam ettiğine ve ağırlıklı olarak dış talebin katkı sağladığına işaret eden Konukoğlu, "Küresel ekonomideki zayıf seyir, en büyük ihracat pazarımız AB ülkelerindeki durgunluk ve çevre ülkelerdeki gerginliklere rağmen Türkiye’nin büyümesini sürdürmesi sevindiricidir. Ancak, 2014 potansiyelimizin altında büyüdüğümüz bir yıl oldu. Geçmişte çok daha yüksek oranları yakalamıştık" ifadelerine yer verdi.
Konukoğlu, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda üretimini, istihdamını ve ihracatını artırması gerektiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:
"Türkiye ekonomisi son yıllarda önemli bir mesafe aldı, ancak daha gidilecek yolumuz var. Daha yüksek oranlarda büyümeliyiz. Büyümenin motoru ise sanayiye, üretime dayanıyor. Üretim faktörlerini harekete geçirmek için ise yapısal reformlara ağırlık verilmelidir. Böylece büyüme dinamiğine ivme katabilir, işsizlik rakamlarını düşürebiliriz. Seçim sonrasında siyasi ve ekonomik istikrarın devam etmesinin de büyümeye olumlu etkisi olacağına inanıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konukoğlu, Büyüme Rakamını Değerlendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN