Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya Otizm Farkındalık Günü

Giriş Tarihi: 2.4.2015 17:58 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Dünya Otizm Farkındalık Günü
Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Yusuf Çelebi, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Çelebi, mesajında, otizmin kamuoyunda bilinirliliğinin artması için herkesin el ele vererek çalışması gerektiğini söyledi. Otizmin son yıllarda artış gösterdiğini ve erken tanının tedavide çok önemli olduğunun altını çizen Çelebi, şöyle konuştu:
“Eğitim otizmin tek çaresi başka bir deyişle ilacıdır. Erken tanı ve özel eğitimle otizmli çocukların hayatlarında büyük fark oluşturmak, sağlıklı gelişim gösteren akranlarıyla birlikte aynı okulda okuyacak seviyeye getirmek mümkün olabilmektedir. Otizmli çocukların eğitim sistemi içinde yer almaları otizmli birey için her şeyden önce ‘tedavi’ anlamına gelmektedir. Otizmli bireyler sadece eğitimle bile sorunlarının büyük bir kısmını aşabilmektedirler. Sağlıklı gelecek, çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal sağlığına bağlıdır. Otizm bir cevherdir. Bu mücevheri sandıkta sakladığımız sürece kimse bu cevheri göremez. Bu sandığı açtığınız takdirde mücevherin çeşitlerine rastlarsınız. Önemli olan bu cevheri oradan çıkarmak ve gereğini yapmaktır.”
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin otizme dikkat çekmek için yürüyüş düzenlediğini hatırlatan Çelebi, otizm yürüyüşüne katılarak duyarlılık gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Otizm Farkındalık Günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN