Türkiye'nin en iyi haber sitesi

18 Mayıs Müzeler Günü

Giriş Tarihi: 18.5.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 16:03
Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, şehrin özellikle Zeugma Mozaik Müzesi ve Belkıs harabelerindeki açık hava müzesinin kurulmasıyla ülkenin en önemli merkezlerinden biri haline geldiğini belirtti.
18 Mayıs Müzeler Günü dolayısıyla ’Zeugma Mozaik Müzesi 1. Kültür ve Sanat Şenliği’ düzenlendi. Gaziantep Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, şenliğin açılışında yaptığı konuşmada, tarihi ve kültürel varlıkların korunmasının ve gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine işaret etti. Zengin bir tarih ve kültürel birikime sahip Anadolu’nun yalnız Türkiye değil, dünya için de önemli bir miras olduğunu ifade eden Aladağ, "Kültür ve Turizm Bakanlığı modern müzecilik anlamında çok ciddi çaba içerisinde, ancak o kadar zengin bir eser envanterine sahibiz ki bunlara parasal açıdan yetişmek çok da mümkün olamıyor" dedi.
Modern müzecilikte tarihi eserlerin, bulundukları yerlerde sergilendiğine dikkati çeken Aladağ, şunları kaydetti:
"Bu anlamda Gaziantep, özellikle Zeugma Mozaik Müzesi ve Belkıs harabelerindeki açık hava müzesinin kurulmasıyla bu alanda ülkemizin en önemli merkezlerinden birisi oldu. Ümit ediyorum bu çabalar devam edecek ve şehrimiz, müze konusunda dünya çapında merkez olma yolunda çok büyük adımlar atacaktır."
"1 MİLYON TURİST HEDEFLİYORUZ"
İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergün Özuslu da gün yüzüne çıkarılan ve insanlığın mirası olan eserlerin, müzeler vasıtasıyla ziyaretçilerin beğenisine sunulduğunu anımsattı. Gaziantep’i ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin her geçen yıl arttığını bildiren Özuslu, "Tanıtım konusunda ulusal ve uluslararası çalışmalara devam ediyoruz. Gaziantep’e yılda 1 milyon turist gelmesini hedefliyoruz" diye konuştu.
Gaziantep Müze Müdürü Tenzile Uysal ise kentte 4 müze bulunduğunu söyledi.
Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin konserinin ardından sergi açılışı yapılan etkinlikte, sikke darbı (basımı), Hititçe kil tablet yazımı, Gaziantep’e özgü bakır ve sedef işlemeciliği ile yöresel yemekler tanıtıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
18 Mayıs Müzeler Günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN