Hekimliğe İlk Adımı Atmanın Heyecanını Yaşadılar

Giriş Tarihi: 25.5.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 25.5.2015 10:52
Hekimliğe İlk Adımı Atmanın Heyecanını Yaşadılar
Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi tarafından İngilizce ve Türkçe Tıp Dönem 3 öğrencileri için hazırlanan “Beyaz Önlük Giyme Töreni” GAÜN Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
165 öğrencinin beyaz önlük giydiği törenin öncesinde, Tıp Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencilerinden oluşan ‘Tıptan Sesler Korosu’ katılımcılara mini bir müzik dinletisi sundu.
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Elbeyli tarafından ilk beyaz önlüğü giyerek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, “Dünyada iki tane önemli meslek vardır. Amerika Birleşik Devletlerinde üniversiteyi bitirdikten sonra meslek sahibi olunur. Biri tıp biri hukuktur. Bu mesleklerin çok önemli olmasının nedeni, bu dünyaya geliş, varoluş sebebi ve ondan sonra neslini devam ettirme sürecinin bir parçası olarak yaratılmış olarak canı diğeri ise o canın haklarını, hukukunu koruduğu, ona sahip çıktığı için bu iki meslek önemlidir” dedi.
Hekimlik mesleğini karşıdaki insanın size muhtaç olan, her halde sizin karşınıza çıkacak insanı anlama ve ona yardım etme sanatı olarak ifade eden Prof. Dr. Coşkun, “Hiçbir ayrım gözetmeksizin, başka özelliğine bakmaksızın sırf insan olarak yaratılmış olmakla kutsal addederek ona yaklaşım sanatıdır. Böylesine ciddi manevi yükümlülüğü, ciddi bir insani yükümlülüğü içerisinde bulunduran bir meslektir. O itibarla beyaz önlüğü giyiyorsunuz ama artık şimdi bir başka noktaya taşınıyorsunuz. Zihinsel olarak da bunun hazırlığını yapmanız lazım ve her gün onun üzerine bir taş koyarak kendinize, bu mesleğe ait tekamülünüzü tamamlamanız lazım” diyerek, bugün beyaz önlük giyen öğrencilerin bu bilinçle geleceğe doğru yürüyeceklerine ve bu beyaz önlüğün anlamını kendilerine verdiği yükü şerefle taşıyacaklarına yürekten inandığını söyledi.
“Beyaz önlük bir doktorluk üniforması değildir aslında bir sorumluluktur” diyen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Elbeyli, “Her yönüyle insani, vicdani ve ahlaki olarak öyle bir sorumluluktur ki bunun yükünü taşıyabilmemiz gerekir. Bilgi ve beceri mutlaka olması gereken şey ve bunun içinse yapmamız gereken çalışmak daha çok çalışmak, okumak her şeyi okumak. Bu fakülteye çok kişinin önünde büyük başarılar kazanarak geldiniz. Sizlere bembeyaz bir önlük hediye ve emanet ediyoruz. Bunu lütfen kirletmeyiniz. Ülkemizde ve dünyada tıp öğrencisi olmak bir ayrıcalıktır. Bunu biliniz ve bu ayrıcalığı hep gösteriniz. Topluma hizmet etmek ibadet etmektir. Kendinizi bu toplum için feda edeceksiniz ancak yetkin ve donanımlı hocalarla eminim onları geçerek arzuladığımız bir gelecek olacaksınız” diyerek, öğrencilere kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını, her türlü okumalarını ve kendilerini geliştirmelerini söyledi.
Prof. Dr. Elbeyli konuşmasında ailelere de seslenerek, “Bu süreçte evlatlarınıza hep destek oldunuz. Desteklerinizin devamını istirham ediyorum. Hep onların yanında olun. Onlar bize ve Allah’a emanettir” diye konuştu.
Açış konuşmaları sonrasında Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Gür, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Elbeyli, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Metin Kılınç ve fakülte öğretim elemanları tarafından öğrencilere beyaz önlükleri giydirildi.
Törene; Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Gür, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Elbeyli, GAÜN Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Metin Kılınç, akademik ve idari personel, öğrenciler ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hekimliğe İlk Adımı Atmanın Heyecanını Yaşadılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN