GSO Haziran Ayı Meclisi Toplandı

Giriş Tarihi: 17.6.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 15:50
GSO Haziran Ayı Meclisi Toplandı
Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, “Gaziantep olarak üretimlerimizde farklılığımızı mutlaka ortaya koymalıyız ve bu farklılığımızı da pazarlamasını iyi bilmeliyiz” dedi.
Konukoğlu, GSO Haziran ayı Meclis Toplantısında yaptığı konuşmasına, son yapılan genel seçimlerin ülkemize hayırlı olmasını dileyerek başladı.
Ekonomi gündemine ilişkin konuları değerlendiren Konukoğlu, ‘’karekodlu çek’’ uygulamasının 15 Haziran itibariyle başladığını anımsatarak, “Yıllardır bu konuda çeşitli sıkıntılar vardı. TOBB’un girişimi ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’ın da büyük destekleriyle karekodlu çek uygulaması isteğe bağlı olarak başladı. Bu konuda destek veren TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve Sayın Ali Babacan’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan ‘’Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu - 2014 Araştırması’’na Gaziantep’ten 20 firma girdiğini ifade eden Konukoğlu, listeye giren firmaları ve bütün çalışanlarını kutlayarak, başarılarının devamını diledi.
Gaziantep’in bu yıl mayıs ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 oranında azaldığını hatırlatan Konukoğlu, şunları anlattı:
‘’Önceki aylara göre biraz toparlanma var. İnşallah bundan sonraki süreçte daha yukarılara doğru yükseliriz. En fazla ihracat yapan iller arasında 6. sıradaki yerimizi korumakla beraber, ihracatımız bir önceki yılın Ocak-Mayıs dönemine göre ise yüzde 7,7 oranında azaldı. Yapılan ihracatın ülkelere göre karşılaştırmasına baktığımız zaman Irak birinci sırada yer alıyor.’’
Gaziantep’in ihracatının yüzde 95,2’sini sanayi ürünlerinden oluştuğuna dikkati çeken Konukoğlu, Ocak-Mayıs 2015 döneminde bildirge veren işyeri sayısının ve sigortalı çalışan sayısının arttığını söyledi.
Endüstriyel tasarım başvurusunda, son 5 yılda en fazla başvuruda bulunan iller sıralamasında Gaziantep’in iki bin 89 başvuru ile ikinci sırada bulunduğunu bildiren GSO Başkanı Konukoğlu, ‘’Bu da bizim ne kadar yeniliğe açık bir il olduğumuzu gösteriyor. Bu alanda çalışma yapan herkesi kutluyorum. Gaziantep olarak üretimlerimizde farklılığımızı mutlaka ortaya koymalıyız ve bu farklılığımızı da pazarlamasını iyi bilmeliyiz’’ ifadelerini kullandı.
GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu da 7 Haziran’da yapılan genel seçimlerin hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek, “İnşallah bundan sonraki süreç kentimiz ve ülkemiz adına hayırlı olur. İSO tarafından yapılan 500 büyük sanayi kuruluşu listesine Gaziantep’ten 20 firma girdi. Bu firmaları ve çalışanlarını tebrik ediyorum’’ dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GSO Haziran Ayı Meclisi Toplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN