Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeli Milyonluk Zengin Karkamışta Hayata Tutunmaya Çalışıyor

Giriş Tarihi: 3.7.2015 09:28 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 11:12
Suriye’nin Cerablus kentinde sahip olduğu dönümlerce arazi ve villaları ile kentin sayılı zenginlerinden biri olarak bilinen Ahmet Elcadır, iki küçük çocuğu ve eşi ile birlikte yaşam mücadelesi veriyor. Topraklarını terk etmemek uğruna uzun süre DAİŞ’e karşı savaşan muhaliflerden olduğunu anlatan Elcadır savaşta amca çocuklarının başlarının kesilerek öldürüldüğünü birçok yakınının da hücrelerde tutulduğunu anlattı.
’in Karkamış İlçesi’nin karşısında bulunan ve IŞİD’in yönetiminde tutulan Cerablus’taki iç karışıklıktan kaçan aileler ilçenin çeşitli noktalarında hayatlarını yeniden inşa ederek yaşama tutunmaya çalışıyorlar. Bölgenin sayılı zenginlerinden biri olarak bilinen 31 yaşındaki Ahmet Elcadır da iki yıl boyunca muhalif gruplar arasında IŞİD’e karşı savaştığını ancak daha sonra 25 yaşındaki eşi Nazik ve 6 yaşındaki Muhammet ve 8 yaşındaki Hasil isimli çocukları ile canını zor kurtardığını anlattı.
IŞİD, ESED’İN ADAMLARI
IŞİD’in Esed ordusu ile birlikte hareket ettiğini öne süren Ahmet Elcadır; “ Suriye’deki ilk savaşı Esed yönetimi başlattı. Ardından IŞİD Esed’e yardım bahanesiyle bölgeye geldi. IŞİD yani DAİŞ birlikte hareket ettiler açıkçası. Çünkü buna İslam denmez. İslam küçük çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmez. Bunlar da Esad adamları. İsrail ve İran’da bunların arasında yer alıyor. Bunu da herkes biliyor. Biz orada çok zorluk çektik. 15-20’ye yakın amca çocuklarımın kafalarını kestiler. Ayrıyeten birçok akrabamız da orada hapiste ama akıbetlerinin ne olduğunu bilmiyoruz. Benim orada durumumu çok iyiydi. Ziraatla uğraşıyordum. Birçok dükkan ve tarlamız vardı. Ama bıraktık geldik.”
"SAYIN ERDOĞAN BAŞTACI"
Türkiye’nin kendilerine kapılarını açmasının ardından yapılan yardımlarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a övgüler yağdıran Elcadır; “Türkiye’den Allah razı olsun. Biz Suriyeliler olarak gerçekten Türkiye’den çok memnunuz. Çünkü Türkiye’nin farkı ortada. Lübnan ve Irak ve Ürdün’den sonra farkını ortaya koyuyor. Yardımları var. İlaçları ücretsiz. Sayın Erdoğan bizim tacımız. Çünkü o bize bakıyor” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli Milyonluk Zengin Karkamışta Hayata Tutunmaya Çalışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN