Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Özdemir’den Çin Zulmüne Kınama

Giriş Tarihi: 5.7.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
Araban Belediye Başkanı Mehmet Özdemir, Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yaptığı zulmü kınayan mesaj yayımladı.
Başkan Özdemir mesajında, "Mübarek Ramazan ayında, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin oruç tutması işgalci Çin tarafından yasaklanıyor. İslam dünyasından ses yok. İslam dininin kutsallarına Çin yönetimi tarafından saldırılıyor. İslam dünyasında Çin’i kınayan tek bir eylem yok. Doğu Türkistan’da akan Türk ve Müslüman kanı görülmüyor. Bağımsızlığını kazanan Türk cumhuriyetlerinde iktidarda bulunan liderlerin Türkistanlılık kimliği yerine Kazaklık, Kırgızlık, Özbekliği benimsemiş olmaları Rus eğitim sistemi içinde yetişmeleri ve Rus kafa yapısına sahip olmaları, İslam coğrafyası, Suriye’de savaş, Mısır’da siyasi kaos ve katliamlar ile zor günler yaşarken, Çin zulmü altında ezilen Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine ilgi göstermiyor. Müslüman Arap ülkelerinde Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmünü kınayan hiçbir eylem yapılmıyor. 59’dan fazla İslam ülkesi Doğu Türkistan halkının uğradığı zulme sessiz kalıyor" dedi.
Doğu Türkistan söz konusu olunca, vicdanını duvara asanları kınadıklarını ve bu zulüm karşısında susmayacaklarını vurgulayan Özdemir, "Yeryüzünde tek başımıza bile kalsak mazlumun ve mağdurun yanında yer almaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Onların haklarını savunmaktan katiyen geri durmayacağız. Doğu Türkistan zulmünü, Gazze katliamlarını, Suriye vahşetini, Mısır ve Arakan’da yaşanan hukuksuzlukları gözlerine sokmaya devam edeceğiz. Gözlerinizi kapayarak vicdanlarınızın sizi rahat bırakmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Araban’dan Çin’e sesleniyorum, Doğu Türkistan’a baskı uygulamaktan, vicdanları yaralamaktan, insan haklarını çiğnemekten, din ve vicdan hürriyetini gasp etmekten bir an önce vazgeç" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Özdemir’den Çin Zulmüne Kınama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN