Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deah Barakat’in Hayali Gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 6.7.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 13:15
İdealist Dişhekimleri Derneği, geçtiğimiz Şubat ayında ABD’de öldürülen üç Suriyeli gençten biri olan Deah Barakat’in Türkiye’deki kamplarda yaşayan Suriyeli çocukların diş sağlığına yönelik projesini gerçekleştirdi.
İdealist Diş Hekimleri Derneği Başkanı Muzaffer Erdoğral, yönetim kurulu adına konuyla ilgili olarak yaptığı açıklama da şunları söyledi: “11 Şubat 2015’de ABD’de Müslüman kimliği sebebi ile hunharca bir cinayete kurban edilen Diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat, Türkiye’deki Suriyeli yetimlerin diş tedavilerini yapmayı hayal etmiş ve bu konuda "Türkiye’deki Suriyeliler gülümsesin" isimli bir proje başlatmıştı. Fakat şehadeti sonrası bu proje hayata geçmemişti. Dünya üzerindeki şiddetin her türlüsü ile din, dil ve ırk gözetilerek yapılan şiddet karşısında ki çifte standarda dikkat çekmek isteyen İdealist Diş Hekimleri Derneği olarak "Bir fırça bir oyuncak" sloganı ile Deah’ın hayalini gerçekleştirmeye karar vermiş ve bu konuyu, 15 Şubat 2015 tarihinde kamuoyu ile paylaşmıştık.”
100 BİN SURİYELİNİN DİŞ TEDAVİSİ YAPILACAK
Projenin gerçekleşme sürecini 3 aşamada gerçekleştirdiklerini söyleyen İdealist Diş Hekimleri Derneği Başkanı Erdoğral, süreci şöyle özetledi:
İHH ile yapılan ortak çalışma ile Hatay Reyhanlı’da Diş Tedavi Merkezi kuruldu ve yüzlerce yetimin diş tedavileri gerçekleştirildi. Her çocuğa bir fırça bir oyuncak hediye edildi. Proje bölgede gönüllülük esasına dayalı olarak diş hekimi ekiplerinin dönüşümlü çalışmaları ile devam etmektedir.
Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzalandı. Protokol çerçevesinde, Fatih Belediyesi ve Banat firmasıyla ortak yürütülen "bir fırça bir macun çocuklar mutlu olsun" sloganı ile İstanbul’da eğitimine devam eden 15000 civarında Suriyeli ilköğretim çağındaki öğrencilerin ağız ve diş sağlığı konusunda eğitimi planlandı. Bu plan dahilinde çocuklara Flor-jel uygulaması yapılarak koruyucu tedaviye başlandı. Bu çalışmanın ilk ayağı Sultangazi ilçesinde uygulandı.
AFAD ile yapılan çalışmayla da, AFAD kamplarında bulunan 70 bin civarında ki çocuğun, ağız ve diş sağlığı eğitimi ile Flor-jel uygulamasının lojistik hazırlıklarının sonuna gelindi. Bu çalışmanın başlangıcı tekrar kamuoyuna duyurulacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deah Barakat’in Hayali Gerçekleştirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN