Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hububatçılar İhracatta Güç Birliği Oluşturuyor

Giriş Tarihi: 10.7.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri hububat, bakliyat ve yağlı tohum ihracatının arttırılmasına yönelik güç birliği projeleriyle üyelerini dünya pazarlarına hazırlıyor.
GAİB hizmet binasında Mahsum Altunkaya Başkanlığı’nda toplanan Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yönetim kurulu 2015 yılının ilk altı ayını değerlendirerek yeni pazarlar bulunması yönünde izlenecek yollarla ilgili görüş alışverişinde bulundular. 2015 yılının ilk altı ayında 1 milyar 036 milyon 714 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Mahsum Altunkaya Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi ile ilgili hazırlanan UR-GE projeleri hakkında da bilgi verdi. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Başkan Altunkaya, “2012-2015 yılları arasında Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından, bölgemiz bulgur, mercimek ve un ihracatının sürdürülebilir bir şekilde arttırılması amacıyla “Bulgur ve Mercimek Sektöründe İhracat İçin Güç Birliği” ve “Un Sektörü İhracatı İçin Güç Birliği” projelerini başarıyla yürütmüştür. Olumlu sonuçların alındığı bu projelerimiz ihracatımızın arttırılmasında da önemli rol oynamıştır. Bu kapsamda, hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin yeni pazarlara girişlerini kolaylaştırmak ve ihracatlarını geliştirmek amacıyla 3 yıllık bir süre için “Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektörü İhracatı İçin Güç Birliği” adlı yeni bir proje başlatılacaktır. Konuyla ilgili gerekli çalışmalar devam ediyor. Bu proje kapsamında, Proje Katılımcısı firmalara öncelikle ihtiyaç/eğitim analizleri uygulanacak olup sonrasında, firmalar ihtiyaçlarına yönelik olarak eğitim programlarına alınacak ve eğitim programını tamamlayan firmaların yurt dışı pazar araştırması, fuarlar, sektörel ticaret heyeti ve alım heyetleri gibi ortak pazarlama faaliyetlerine katılmaları mümkün olacaktır. 2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ çerçevesinde; yapılacak olan ihtiyaç analizi, eğitim, yurtiçi ve yurtdışı faaliyetler için %75 oranında devlet desteğinden faydalanılacak olup, destekten faydalanmak isteyen firmaların işbirliğine açık olmalarını bekliyoruz. Bu itibarla, ihracatçı firmalarımızın yeni pazarlara girişini kolaylaştırmak ve mevcut pazarlardaki ihracat potansiyelini daha iyi değerlendirmek adına, söz konusu projeye katılmak isteyen üyelerimizin, genel sekreterliğimize başvurmaları gerekiyor” dedi.
“DÜNYA PAZARLARINDA DAHA ETKİN OLMAK ZORUNDAYIZ”
Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyelerinin dünya pazarlarında daha etkin rol alabilmesi için birlik olarak gerekli her türlü projenin içerisinde olduklarını da belirten Başkan Mahsum Altunkaya özellikle Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubunun etkin çalışmalarının önemli sonuçlar doğurduğunu da belirterek dünyanın her tarafından ürünlerin tanıtımı için çalışma yürüttüklerini de sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hububatçılar İhracatta Güç Birliği Oluşturuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN