Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kar Ve Soğuk Hava Üreticiyi Endişelendirdi

Giriş Tarihi: 24.3.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 20:02
’da birkaç gündür devam eden soğuk hava dalgası ve özellikle yüksek kesimlere yağan kar yağışı üreticileri endişelendirdi.
Giresun’un yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle üreticiler bahçelerinde lastik yakarak fındık bahçelerini korumaya çalışırken, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan ise endişelenecek bir durumun olmadığını söyledi.
Giresun’un Güce ilçesinde yüksek köylerde yaşayan üreticiler fındık bahçelerinde soğuk havanın etkisini azaltmak için hurdaya çıkmış araç lastikleri yaktı.
Güce ilçesindeki fındık üreticilerden Sami Öksüz, geçen yıl yaşadıkları zirai don afetini yeniden yaşamamak için böyle bir çareye başvurduklarını ifade ederken, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan ise yaşanan soğuk hava nedeniyle şu ana kadar endişelenecek bir durum olmadığını söyledi. Karan, “Ocak ve şubat aylarında Giresun ve yöresinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bu durum da fındık bahçelerinin, normalinden önce uyanmasına yol açtı. Mart ayının başlarında, hatta Şubat ayı ortaların da bazı bölgelerdeki bahçelerde yaprakların açtığı gözlemlendi. Erken uyanan bahçeler, kar yağışı nedeniyle don tehdidi altında kalmıştır.Yüksek kol olarak nitelendirdiğimiz bölgelerde kar yağışı etkili olmuş, kar yağışına bağlı olarak aşırı soğuklar devam etmektedir. Fakat Odamız tarafından bahçelerde yapılan gözlemlerde ve TARSİM’le yapılan istişare sonucu şu an itibariyle fındık ürünü fenolojik evre olarak -5’e kadar 5-6 saat boyunca don afetine dayanmaktadır. İlimizde hava sıcaklığı artı 2 derecenin altına düşmemiştir. Üreticilerimizin tek geçim kaynağı olan fındık mahsulünün bu kar yağışından dolayı bir zarar görmediği ve üreticimizi endişelendirecek bir durumun söz konusu olmadığı gözlemlenmiştir” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kar Ve Soğuk Hava Üreticiyi Endişelendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN