Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Memur-sen İl Temsilciliği Çin Mallarına Boykot Çağrısı Yaptı

Giriş Tarihi: 2.7.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 11:12
Memur-sen Giresun İl Temsilciliği Çin Mallarına Boykot Çağrısı Yaptı
Memur-Sen İl Temsilciliği tarafından Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yönelik Çin devleti tarafından yaşatılan insanlık dışı uygulamalar basın açıklamasıyla protesto edildi.
Memur-Sen üyelerinin katıldığı basın açıklamasında konuşan Giresun İl Temsilcisi Sami Şimşek, insanlığa seslenerek, Çin mallarına karşı boykot çağrısında bulundu. Giresun Memur-Sen İl Temsilcisi Sami Şimşek, Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne dur demek, zulmü kınamak, boykot çağrısı yapmak için toplandıklarını belirtti.
Yaşanan zulmü anlatan Şimşek “Başörtülü kadınlar taciz ediliyor, keyfi bir şekilde gözaltına alınıyor. Kur’an eğitimi engelleniyor, 500 bin civarında çocuk zorla ideolojik eğitimlere tabi tutuluyor. Çin hükümeti, farklı Türkçe lehçelerinde konuşan yerli halkı Çinceyi kullanmaya zorlayarak asimilasyon politikaları uyguluyor. Mal varlıklarına keyfi bir şekilde el konuluyor, seyahat özgürlükleri kısıtlanıyor. Türkistanlı kadınlar, “plan dışında” hamile kaldıklarında hamileliklerinin son günleri dahi olsa mecburi kürtaja tabi tutuluyor. Nüfus planlaması dışında olan çocukların gizli olarak dünyaya getirilmesi hâlinde ise aileler çok yüksek maddi cezalara maruz kalıyor, doğum yapan kadın veya eşi memur ise bu kişinin görevine son veriliyor. Bu hukuksuzluklara, zulümlere, yasaklara ve baskılara itiraz edenler evlerinden alınıyor, demokratik eylem hakkını kullananlar sokak ortasında öldürülüyor” dedi.
Çin Hükümeti’nin uygulamalarının soykırıma dönüştüğünü belirten Şimşek “Çin hükümetinin soykırıma dönüşen uygulamaları, her yıl yüzlerce Müslüman’ın hayatını kaybetmesiyle son buluyor.Dünya bu soykırıma, bu insanlık zulmüne, bu alçaklığa ve vahşete seyirci kalarak, ortak oluyor. Lanet olsun böyle faşizme, lanet olsun Çin zulmüne. Adaletsizlik, hukuksuzluk bunların kanına işlemiş. Yaşanan zulümler karşısında uluslararası kamuoyunu her zamanki gibi üç maymunu oynuyor. Yere batsın adaletsiz dünya, kahrolsun emperyalizm, kahrolsun vicdansız faşist Çin” diye konuştu.
İnsanlığa çağrı da bulunduklarını da belirten Şimşek “Bu zulme dur demek için tüm vicdan sahiplerini ayağa kalkmaya, Çin zulmü son bulana kadar bir daha oturmamaya davet ediyoruz. Bugün Çeçenistan’ın Ruslardan gördüğü zulmü, Doğu Türkistanlılar Çinliler’den görmektedir. Dünya ise bu zulme göz yummaktadır. Doğu Türkistan meselesi sadece Uygurların bir problemi olarak görülmemeli ve vicdan sahibi insanlar bu meseleyi sahiplenmelidir” ifadelerini kullandı.
Çin mallarına karşı boykot çağrısında da bulunan Memur-Sen Giresun Temsilcisi Şimşek “Doğu Türkistan’da ki vahşet, alçaklık ve soykırımı protesto etmek için boykot çağrısı yapıyoruz. Çin, Doğu Türkistanlılara esir muamelesi yapmakta ve onlara türlü zulümleri reva görmektedir. Faşist Çin hükümeti, Doğu Türkistan’da Uygur nüfusunu azaltarak bölgeyi Çinlileştirmektir. Susacak mıyız? Haydi, ilk önce “Boykot” ile başlayalım. Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla, yaşananların hesabını sormaya başlayalım. ’Çin malına hayır’ diyerek, tepkimizi gösterelim, Doğu Türkistan’daki soydaşlarımıza Faşist Çin zulmünü protesto için ve boykot için harekete geçelim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memur-sen Giresun İl Temsilciliği Çin Mallarına Boykot Çağrısı Yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN