Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Fındık Sezonu Öncesi Fındık Üreticisine Uyarı

Giriş Tarihi: 2.7.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 11:12
Yeni Fındık Sezonu Öncesi Fındık Üreticisine Uyarı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Güvenlik Kurulu üyesi Hasan Kozoğlu, Ziraat Odasının düzenlediği İftar yemeğinde, yeni sezon öncesi fındık fiyatına ilişki açıklamalarda bulundu.
Kozoğlu, yaptığı konuşmada, ”Yut dışından gelen isteğe bağlı olarak üreticilerimizden isteğimiz her zaman ki gibi kesinlikle fındığı emanete verilmemesi. Fındığın lazım olduğu kadarı satılmalı, üretici elindeki fındığı lazım olduğu kadara satarsa ve emanete vermezse güç üreticinin elinde olacaktır” dedi.
"Bu konuda çok dikkatli olmalıyız" diyen Kozoğlu, ”Fındığın fiyatının çok fazla aşağıya düşeceğini zannetmiyorum. Haziran’ın ilk başlarında 22 Lira olan fındık şuanda 16 Lira kapandı ama bazı firmalar kendi fındık aldığı firmalarla toplantı yaparak ’16 Liradan kapamışlar fakat ondan sonra siz kaçtan alırsanız alın’ diye telkinde bulunmuşlar. Fiyat şuanda belli değil. Haziran’ın başındaki fındık fiyatlarının düşmesinin 2 türlü sebebi olabilir. 1. sebebi alivre satışlar yapılıyor. Fındık ta yurt dışında bir bakıma alivre satışı. O zamanki fiyatlar yüksek yapıp sonradan fındığın fiyatını aşağıya çekmeye uğraşacaklar. Geçen sene yaptıkları kayıpları, zararını kurtarmak için yine üreticinin sırtından karşılamaya çalışacaklar. Onun için üreticilerin çok dikkatli olması, ihtiyacı olduğu kadar satması ve ya ihtiyacı yoksa hiç satmaması ve piyasadaki fiyatların üreticinin belirlemesini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Fındık Sezonu Öncesi Fındık Üreticisine Uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN