Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fındık Hasadı Ağustos Ortasında Başlayacak

Giriş Tarihi: 10.7.2015 18:48 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 23:53
Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Gökhan Kızılcı, Karadeniz Bölgesinde son aylarda yağışların etkili olmasından dolayı bu sezon fındık hasadının Ağustos ayının başlarında değil 1 hafta ya da 10 gün gecikmeli olarak başlayacağını söyledi.
Yeni sezon öncesi tüm hazırlıklarını yaptıklarını belirten Kızılcı, “2015 yılı temmuz ayının ortalarına yaklaşıyoruz. Artık fındıkta bir sezon boyunca gübreleme ve bakım işlemlerini yaptık. Bahçelerimizin gübrelemesini, gerekli budamaları yaptık, zaman zaman yabancı otlar ve hastalık oluşturan zararlılarla mücadeleyi yaptık. Bir emek verdik artık yavaş yavaş emeğimizin karşılığını alma sezonu olan hasat zamanına doğru yaklaşıyoruz” dedi.
Hasat dönemi başlarken çiftçilere önemli uyarılarda buluna Kızılcı, “Sağlıklı ürün için yapılması gereken bazı işlemler var. Hasat yaklaşırken bahçelerimizde çiftçilerimize özellikle yerden hasat yapmaları hususunda sürekli uyarılar yapıyoruz. Daldan hasat yapmamalarını fındık yere düştükten sonra toplamalarını istiyoruz. Bunu yapabilmek için fındık bahçelerimizin, ocaklarımızın temiz olması lazım, yabancı otların olmaması lazım ocak diplerinde çıkan dip sürgünlerinin temizlenmiş olması lazım” ifadelerini kullandı.
Fındık hasadının bu yıl hafta ile 10 gün gecikmeli başlayacağını hatırlatan Kızılcı, “Hasat fındıkta ortalama olarak Ağustos ayının başlarında özellikle sahil kesiminde başlıyor. Bu yıl bir miktar daha gecikebileceğini düşünüyoruz çünkü geçmiş günlerde oldukça uzun kapalı ve güneşsiz bir dönem geçirdik. Bunun fındığın hasadını bir miktar daha 1 hafta ile 10 gün kadar geciktirebileceğini düşünüyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fındık Hasadı Ağustos Ortasında Başlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN