Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fındığın Fiyatının Düşük Olmasının Sebebi “Emanete Verilen Fındık”

Giriş Tarihi: 7.10.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 7.10.2015 10:32
Fındığın Fiyatının Düşük Olmasının Sebebi “Emanete Verilen Fındık”
Ticaret ve Sanayi Odası Fındıkçılar Komitesi Başkanı Mustafa Kankaya, Giresun kalite tombul fındığın piyasada 12 ile 12.25 arasında alıcı bulduğunu ve üreticinin şuan ki fiyatları benimsemediğini söyledi.
"Geçen yıl fiyatlar 15 ile 18 lira arasında ilerleyiş gösterdi bugünkü 12 liralık fiyat üreticiyi çok memnun etmiyor" diyen Kankaya "Fındığın yüzde 70’i piyasaya emanet denilen sistemle emanete bırakıldı. Böyle olması ileriye dönük piyasayı olumsuz etkilemekte ve piyasanın dengesini bozmaktadır” dedi.
Emanet fındığın artık fabrikaların eline geçtiğini vurgulayan Kankaya "Fındık fiyatı, serbest piyasada arza ve talebe göre oluşmakta. Geçen yıl 250 bin ton açıklanan rekolte 430 bine kadar ulaştı. Bu yıl geçen yıla bakılarak yüzde 70 ile 80 fazla olduğu söyleniyor. Yani 700 bin, 720 bin rekolte açıklandı. Fındık fiyatları yılbaşına kadar 50 kuruş ile 1 lira arasında hareket edebilir. Yılbaşında sonra ise daldaki fındığın yani yeni doğacak fındığın akıbetine göre fındık fiyatları belirlenecek. Yani dalda fındık varsa şuan ki fındık fiyatları aşağı çekilir ama dalda fındık yoksa görünmez ise fiyatlar hızlı bir şekilde yükselir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fındığın Fiyatının Düşük Olmasının Sebebi “Emanete Verilen Fındık”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN