Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Sümela Manastırı’nın Restorasyonu Adası’na Yarayacak"

Giriş Tarihi: 8.10.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 8.10.2015 10:11
Sümela Manastırı’nın Restorasyonu Giresun Adası’na Yarayacak
Sümela Manastırı’nın restorasyon çalışmaları nedeniyle 1 yıl süreyle ziyarete kapatılmasının turizmini olumlu etkileyeceği belirtildi.
Konuya ilişkin açıklama yapan Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği (GİRTAB) Müdürü Tamer Uzuner, Ordu’nun teleferik ile, Trabzon’un Sümela Manastırı ve Uzungöl’ü ile, Rize’nin Ayder Yaylası ile Doğu Karadeniz tur programlarının vazgeçilmezi oldukları bir ortamda Giresun’un da Giresun Adası ile bu portföyde kendine yer bulduğunu söyledi.
Giresun Adası’nın dünyada eşine rastlanmayacak bir arkeolojik ve âdeta büyüleyici doğal güzelliğe sahip olduğuna dikkat çeken Uzuner, Giresun Adası’na GİRTAB kontrolünde çalışmalarını sürdüren ve 115 kişi taşıma kapasiteli gezi teknesi ile toplam iki saatlik bir tur programı yapıldığını vurguladı. Uzuner “Programda Giresun Limanı’ndan başlayan yolculuk, Giresun Adası’nda Herkül’ün altın postu arama efsanesinde yer alan Jason ve Giresun Adası’nı üs olarak kullandığı tarihi belgelerle de kanıtlanan savaşçı Amazon kadınlarının yaşamlarını konu alan iki dakikalık bir tiyatral savaş gösterisi bu tur programını renklendirmektedir. Giresun Adası 2015’te kısa bir süre içinde 20 binin üzerinde yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bir yer haline geldi. 2016 sezonunda Sümela Manastırı’nın tadilata alınması ile Karadeniz tur programlarının yıldızı Giresun Adası olacaktır” şeklinde konuştu.
Giresun’un yayla turizmi açısında da önemli bir il olduğunu söyleyen Uzuner “Kümbet Yaylası Giresun şehir merkezinden 60 km uzaklıkta, tur otobüsü ile çam ormanlarına kadar gidilebilir. Uçsuz bucaksız çam ormanları içinde 200’e yakın kişinin konaklayabileceği otel kapasiteleri ile 1000’e yakın kişinin yemek yiyebileceği restoranları ile Doğu Karadeniz’in eşsiz doğal cennetlerinden biridir. Tur acenteleri ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde doğu Karadeniz turu programında kümbet yaylamızda konaklama ve çam ormanlarının içinde eşsiz bir yayla keyfini inşallah Giresun’a gelen bütün misafirlerimize yaşatacağız” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Sümela Manastırı’nın Restorasyonu Giresun Adası’na Yarayacak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN