Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kelkit’te Madde Bağımlılığı Paneli Düzenlendi

Giriş Tarihi: 7.5.2015 20:38 Güncelleme Tarihi: 7.5.2015 23:32
Kelkit’te Madde Bağımlılığı Paneli Düzenlendi
’nin Kelkit ilçesinde üniversite öğrencilerine yönelik olarak madde bağımlılığı konulu panel düzenlendi.
Gümüşhane Üniversitesi Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksek Okulu çok amaçlı salonunda düzenlenen panele Kelkit Kaymakamı Ozan Gazel, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Uğur Er, Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, Kelkit Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd.Doç.Dr. Mustafa Yıldırım, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Cem İlkaymansuroğlu ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Panelin açılış konuşmasını yapan Kelkit Kaymakamı Ozan Gazel, Türkiye’nin genç nüfus bakımından yoğun ülkelerden birisi olduğunu ve tehdidin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bağımlılık unsurları değerlendirilirken, meseleyi sadece madde bağımlılığı üzerinden ele almanın eksik olacağını söyleyen Gazel, teknoloji ve alışveriş bağımlılığı gibi unsurların da değerlendirilmesi gerekliliğinden söz etti.
Panelde Kelkit Devlet Hastanesi Başhakemi Uzm.Dr. Murat Polat madde türleri, kullanım biçimleri, etkileri ve madde kullanımında güncel durum hakkında bilgi verirken, Jandarma yetkilisi Bülent Özkaraca Gümüşhane bölgesinde yetişen uyuşturucu çeşitlerini sıraladı. Haşhaş’ın Gümüşhane bölgesinde yetiştiğini 5-6 yapraklı koyu renkte ve el şekline benzediğini belirten Özkaraca, uyuşturucu madde kullananlara yeni yasalar çerçevesinde 20 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası verileceğini belirtti.
Gümüşhane Sağlık Müdürlüğünden Esra Soysal ise uyuşturucu madde kullanımının 14-29 yaş aralığındaki gençlerde daha fazla olduğunu, bunun nedeninin ise üç temel etken olan aile, sosyal ve kişisel faktörlerden kaynaklandığını belirtti.
Panelin son konuşmacısı olan Söğütlü Aile Sağlığı Merkezi Hekimi Dr. Ahmet Bahadır Uçar ise anfetamin, esrar, kokain ve ecstasy’nin etkileri ve zararlarını sunum eşliğinde anlattı.
Panelin son bölümünde konuşmacılar, Kelkit Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinden gelen soruları yanıtladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kelkit’te Madde Bağımlılığı Paneli Düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN