Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaca Mağarası Bayramda Da Açık

Giriş Tarihi: 16.7.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Karaca Mağarası Bayramda Da Açık
’nin Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü sınırlarında bulunan dünyaca ünlü damlataşı Karaca Mağarası, Ramazan tatili boyunca da ziyarete açık tutulacak.
İl Özel İdaresi tarafından işletilen ve bugüne kadar 800 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Karaca Mağarası’nın 15 Nisan’da ziyarete açıldığını ve Ramazan ayı boyunca da misafirlerini ağırladığını belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Ramazan ayında düşen ziyaretçi sayısının bayram tatiliyle birlikte en üst noktaya çıkmasını beklediklerini söyledi.
Mağarayı bu sezon içerisinde bugüne kadar 18 binden fazla kişinin ziyaret ettiğini kaydeden Akdoğan, Nisan ayında bin 926, Mayıs ayında 8 bin 1, Haziran ayında 6 bin 857 kişinin ziyaret ettiğini, Ramazan ayıyla birlikte bu sayının düşerek Temmuz ayının ilk 15 gününde bin 355 olarak gerçekleştiğini sözlerine ekledi.
KARACA MAĞARASI
İlin 17 kilometre kuzeybatısında, Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü sınırları içindedir. Denizden 1550 metre yükseklikte bulunan mağaranın damlataşı şekilleri, sarkıtları, dikitleri, sütunları, bayrak şekilleri, org desenli duvarları, mağara çiçekleri, incileri ve traverten basamakları eşine az rastlanır güzelliklerdendir.
Yaklaşık 105 metre uzunluğunda, 18 metre tavan yüksekliğine sahip mağaranın toplam iç alanının bin 500 metrekaredir. Yatay olarak gelişme göstermiş ve yaklaşık elipse benzeyen dört ayrı salonun birbiri ile birleşmesinden meydana gelmiştir. Bu salonlardan, ikisi çatlak sistemlerden sızan suların oluşturduğu duvar damlataşları ile ikiye bölünmüş ve böylece salon sayısı altıya çıkmıştır. Damlataşları oluşumları bakımından hem çok zengin renk ve şekilleri arz eder. Mağara içerisinde sarkıtlar, dikitler, sütunlar, bayrak şekilleri, org desenli duvarlar, mağara çiçekleri, mağara incileri, traverten havuzları ve traverten basamakları görmek mümkündür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaca Mağarası Bayramda Da Açık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN