Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gündüzleri Yanıyor, Geceleri Donuyor

Giriş Tarihi: 21.7.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 08:54
Son yılların en yağışlı Haziran ayını geçiren ’de Temmuz ayıyla birlikte sıcaklık artarken, gündüz sıcaklığının aksine geceleri serin bir hava olması nedeniyle gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkı da 13 dereceyi buldu.
Ramazan boyunca serin bir havanın hakim sürdüğü Gümüşhane’de, bayramın sona ermesinin ardından hava sıcaklıklarında hissedilir derecede artış yaşandı. Gündüzleri yaşanan sıcak havaya rağmen akşam saatlerinden itibaren serin bir hava etkili oldu.
GECE-GÜNDÜZ ARASI SICAKLIK FARKI 13 DERECE
Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının Haziran ayında 13, Temmuz ayında da 11,8 derece olarak gerçekleştiği Gümüşhane şimdi de tüm yurdu etkisi altına alacak olan aşırı sıcak hava dalgasının etkisi altına girdi. Hafta sonu Gümüşhane’de hava sıcaklığının 2-5 derece arasında artarak gölgede 35 dereceye kadar, açıkta ise hissedilen sıcaklığın 45 dereceye kadar ulaşması bekleniyor.
RÜZGAR HIZINDA ARTIŞ
Özellikle akşam saatlerinde açık alandaki çay bahçeleri ve parklarda oturan vatandaşların yer yer üşüdüğü Gümüşhane’de alışık olunmayan rüzgarda ise Temmuz ayıyla birlikte artış yaşandı. Haziran ayında ortalama rüzgar hızının 12,2 km/s (kilometre/saat) olduğu Gümüşhane’de bu oran Temmuz ayında 14 km/s’e (kilometre/saat) yükseldi.
TEMMUZ AYINDA HAVA ISINDI
Gümüşhane’de Haziran ayında ki ortalama sıcaklık 17,9 derece olarak gerçekleşirken uzun yıllar sıcaklık ortalamasına çok yakın olan bu değerin aksine Temmuz ayının ilk 20 gününde hava sıcaklığı ortalama 25,9 derece olarak gerçekleşerek uzun yıllar ortalamasının 4,6 derece üzerine çıktı.
TEMMUZ’DA YAĞIŞ YOK
Yine Haziran ayında uzun yıllar yağış ortalamasının üzerinde yağış alan ve metrekareye 40,6 kilogram yağışın düştüğü Gümüşhane’de bu rakam Temmuz ayında 2,8 kilogram olarak gerçekleşti. Temmuz ayında 20 gün boyunca neredeyse hiç yağmur yağışı gerçekleşmeyen Gümüşhane’nin Temmuz ayı uzun yıllar yağış ortalaması ise metrekareye 14,7 kilogram idi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gümüşhane Gündüzleri Yanıyor, Geceleri Donuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN