Hazır Giyim Terziliği Bitirdi

Giriş Tarihi: 23.7.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 12:47
Hazır Giyim Terziliği Bitirdi
’nin Kelkit ilçesinde 46 yıldan beri terzilik yapan İsmail Giriftinoğlu, hazır giyim sektörünün mesleği öldürdüğünü söyledi.
Amcası Suha Giriftinoğlu’nun yanında 1969 yılında 2 yıl çıraklık eğitimi gördükten sonra 1978’de İstanbul Terzilik Tekamül Enstitüsü’nden diplomasını alan Giriftinoğlu 1982’de Kelkit’te dükkanını açarak 46 yıldır terzilik mesleğini sürdürüyor.
Teknolojiyle birlikte üretilen hazır giyimin terzilik mesleğini bitirme aşamasına getirdiğini kaydeden Giriftinoğlu, şunları söyledi: “İstanbul Tekâmül Enstitüsü’nden mezun olarak diplomamı aldım. Bir süre İstanbul’un en işlek noktalarında bu mesleği sürdürdük. Mezun olduğum enstitüde teorik ve pratik dersler alıp, terziliğin tüm dallarında eğitim gördük. Vatani görevini yaptıktan sonra 1979-1981 yılları arasında İzmir’de çalıştım. 1982’de Kelkit’te işyerimi açtım” dedi.
Önceleri gözde olan terzilik mesleği ile geçinen binlerce aile bulunduğunu ve o zamanlar terziliğin büyük bir sanat olarak gösterildiğini ifade eden Giriftinoğlu, “Terzilik ile güzel iş yapılıyordu. Ancak bugün parmakla gösterilecek kadar az terzi var. Son 10 yılda özellikle teknolojiyle birlikte artan hazır giyim üretimi ve tekstil, terzilik mesleğini bitme noktasına getirdi” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazır Giyim Terziliği Bitirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN