Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Derin soruşturma

Taraf'ın "Hükümeti ve Gülen grubunu tasfiye planı" manşeti ile ilgili olarak, TSK bünyesinde soruşturma açıldı. İddiaya göre plan Genelkurmay Başkanlığı Harekât Başkanlığı'nca hazırlandı

Giriş Tarihi: 13.6.2009 ABONE OL
Genelkurmay Başkanlığı, Taraf Gazetesi'nin dün manşetten duyurduğu, Genelkurmay Harekât Başkanlığı'nca hazırlandığı iddia edilen "İrtica İle Mücadele Eylem Planı" yla ilgili soruşturma başlattı. Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak dün basını bilgilendirme toplantısında, "Konunun tüm yönleriyle incelenmesi maksadıyla Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na derhal bir soruşturma emri verilmiştir" dedi. Taraf'ta dün yayımlanan "AKP ve Gülen'i bitirme planı" başlıklı haberde, Nisan 2009'da Deniz Piyade Kurmay Kıdemli Albay Dursun Çiçek tarafından AK Parti hükümetinin ve başta Fethullah Gülen grubu olmak üzere dini oluşumların faaliyetlerine son vermek için "İrtica İle Mücadele Eylem Planı" hazırlandığı belirtiliyor. Planın "icra" bölümünde "Laik ve demokratik düzeni yıkarak, şeriata dayalı bir İslam devleti kurma hayalinde bulunan AKP Hükümeti ve ona destek veren çeşitli gruplar ile Fethullah Gülen Grubu başta olmak üzere radikal dini oluşumlar hakkındaki gerçekleri gün yüzüne çıkarmak, kamuoyu desteğini kırmak ve faaliyetlerine son vermek üzere bilgi destek faaliyetleri icra edilecektir" deniliyor.

DOST VE DÜŞMAN

Planın "Düşman Unsurlar" bölümünde TSK'nın yıpratılmak istendiği ileri sürülüyor. Bu bölümde bu unsurların "Elde ettikleri TSK'yı yıpratıcı bilgi ve belgeleri kendilerine müzahir medya organları kanalıyla yayınlamakta" oldukları savunuluyor. Belgenin "Dost Unsurlar" bölümünde ise "TSK personeli ve ailelerine yönelik bilgilendirme faaliyetleri icra edilmekte" ve "TSK içerisine sızdırıldığı değerlendirilen personel ve aileleri ile bunların irtibatta olabilecekleri kişiler takip ve kontrol altına alınmakta" ifadesi kullanılıyor. "Durum" başlıklı bölümünde de Ergenekon soruşturması eleştiriliyor. Bu konuda "İrticai gruplar tarafından TSK başta olmak üzere devletin resmi kurumlarını yıpratmak üzere yoğun faaliyetler yürütülmekte" yorumu yer alıyor. "Medya Faaliyetleri" bölümünde ise Ergenekon operasyonu çerçevesinde tutuklanan ve gözaltına alınan TSK mensuplarının masum olduğu yönünde haber yaptırılması isteniyor. Fethullah Gülen'i hedef alan "Kara Propaganda Faaliyetleri" bölümünde yer alanlar şöyle: "İhbara dayalı ev baskınları yaptırılarak, buralarda silah ve mühimmatın yanı sıra, FG'ciler ile irtibat kurulması istenen oluşumlara (Yahudilik, CIA, MOSSAD, Moon Tarikatı, Humeyni vb.) ait objelerin aynı ortamda bulunması sağlanacak. Ev baskınları kapsamında Alevi düşmanlığını körükleyici bilgi ve belgelerin bu evlerde bulunması sağlanacak. Askeri suç kapsamında yapılacak Işık Evleri baskınlarında, silahlı terör örgütü oluşturmak doğrultusunda; silah, mühimmat, plan vb. materyal bulunması sağlanarak, FG grubu 'Silahlı Terör Örgütü', 'Fettullahçı Silahlı Terör Örgütü', (FSTÖ) kapsamına aldırılacak ve soruşturmaları askeri yargı kapsamında yürütülecek."

ARKADAŞINA GÖNDER
Derin soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA