Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silah devleri Ermeni tasarısı için lobi yaptı

Uluslararası AP ajansının haberine göre, biri İngiliz, 4'ü Amerikalı 5 silah üreticisi şirket Ermeni tasarısının geçmemesi için ABD Kongresi'nde lobi yaptı. Enerji şirketi Chevron da bu şirketlere destek verdi

Giriş Tarihi: 15.6.2009 ABONE OL
Biri İngiliz dördü Amerikalı beş silah üreticisi şirketin ticari ve ulusal çıkarları için ABD Kongresi'ndeki Ermeni 'soykırım' tasarısına karşı Türkiye lehine lobi yaptığı ileri sürüldü. Amerikan haber ajansı Associated Press (AP) de yer alan Stephen Singer imzalı haberde, bu firmalar şöyle sıralandı: İngilizlerin dev savunma sanayi şirketi BAE Systems, Amerikan Goodrich Corp., Northop Grumman Corp., Raytheon CO., United Technologies Corp. Haberde, beş silah üreticisine dev enerji şirketi Chevron Corp'un da destek verdiği, bu şirketlerin Ermeni 'soykırım' tasarısına karşı gizlice lobi yaptığı ileri sürüldü.

GİZLİ DESTEK
Şirketlerin, Ermeni tasarısına karşı olmak da dahil iklim değişikliği, vergilerin indirilmesi, hibrid teknolojiler, teknolojik araştırmalar için Kongrede yürüttükleri lobi faaliyetleri için bu yılın ilk üç ayında 14 milyon dolar harcadıkları belirtildi. Haberde, şirketlerin bu lobi faaliyetlerini kamuoyundan gizledikleri de vurgulandı. Ermeni Ulusal Enstitüsü Başkanı Rouben Adalian, "Kamuoyu önünde tasarıya karşı açıkça pozisyon almaya çekiniyorlar" diye konuştu. Türkiye'ye Sikorsky helikopterleri satan United Technologies, bu konuda lobi yaptığını doğruladı. Şirket yaptığı resmi açıklamada, Ermeni tasarısına karşı oy vermeleri için Amerika Temsilciler Meclisi'nde milletvekillerini bilgilendirdiklerini ve A B D ' n i n ulusal çıkarları ve uluslararası ticaretin gereklerine göre hareket etmeleri için vekilleri bilgilendirdiklerini dile getirdi. Northrop'un Türkiye ile 3 milyar dolarlık savaş jeti anlaşması bulunuyor. Goodrich'in Türkiye'deki uçakları modernize etme anlaşması, BAE'nın ise Türk Silahlı Kuvvetleri'ne zırhlı araç ve silah sağlamayla ilgili anlaşması bulunuyor.

ABD'NİN ULUSAL ÇIKARI
Raytheon'un ise Türkiye'yle 34 milyon dolarlık füze savunma sistemi anlaşması var. Enerji şirketi Chevron'un ise yaptığı açıklamada, Türkiye ile petrol arama ve boru hatları konusunda görüştüklerini bu konuda Türkiye'yi yatırım yapılacak bölgelerden biri olarak gördüklerini, bu yüzden tasarıya karşı mücadele verdiklerini belirtti.

ŞİRKETLERİN LOBİYE YATIRDIKLARI PARA
Haberde her şirketin kongrede lobi için ne kadar para harcadığı bilgisi de verildi:

Chevron: 6.8 milyon dolar
Northrop: 2.6 milyon dolar
United Technologies: 1.9 mimlyon dolar
Raytheon: 1.4 milyon dolar
BAE: 1.1 milyon dolar
Goodrich: 542 bin 195 dolar

ARKADAŞINA GÖNDER
Silah devleri Ermeni tasarısı için lobi yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA