Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kahramanlar döndü

Giriş Tarihi: 26.6.2009 16:25 Son Güncelleme: 26.6.2009 16:41 ABONE OL
Aden Körfezi, Somali açıkları ve Arap Denizi'nde deniz haydutluğuyla mücadele kapsamında görev yapan TCG Giresun Fırkateyni yurda döndü.

ÇARPICI FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Aksaz Deniz Üssü'nden demir aldıktan 4.5 ay sonra Aden Körfezi'nden yurda dönen TCG Giresun Fırkateyni için Marmaris'teki Aksaz Deniz Üs Komutanlığında karşılama töreni düzenlendi.

Üsse gelişinde SAT ve SAS komandoları tarafından gösterilerle karşılanan, ortalama 9 knot, maksimum 30 knot hızla yol alan TCG Giresun Fırkateyni, Süveyş Kanalı'nı 14 saatte geçti ve Aksaz'a 7 günde ulaştı.
TCG Giresun Fırkateyni, Görev Kuvveti 151 Komutanı taktik komutasında 17 Şubatta başladığı görevi 18 Haziranda TCG Gaziantep Fırkateyni'ne devretmişti. Aden Körfezi, Somali açıkları ve Arap Denizi'nde deniz haydutluğuyla mücadele kapsamında görev yapan TCG Giresun Fırkateyni'nin Aksaz Deniz Üssü'ne gelişinde, gemide görev yapanların yakınları duygusal anlar yaşadı.

TCG Giresun Fırkateyni'ne Aksaz Deniz Üssü'ne girişinde SAS ve SAT komandoları, bir hücum bot ve bir helikopter eşlik etti.

Giresun Fırkateyni limana yaklaştığında, limanda bulunan savaş gemileri ve denizaltılar gemiyi siren çalarak selamladı. Gemilerin bir bölümünün gemiyi gökyüzüne su sıkarak selamladığı görüldü.
Aksaz Deniz Üssü'nde demirleyen Giresun gemisini Harp Filosu Komutanı Tümamiral Deniz Cora, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tümamiral Yalçın Kavukcuoğlu ve gemide görevli personelin yakınları askeri bando eşliğinde karşıladı.

Karşılama töreninin ardından gemide görevli personel ile yakınlarının buluşması sırasında duygusal anlar yaşandı.

Tümamiral Kavukcuoğlu ve beraberindeki subaylar gemiyi ziyaret ederek personeli tek tek kutladı.

TCG GİRESUN FIRKATEYNİ

Aden Körfezi, Somali açıkları ve Arap Denizi'nde deniz haydutluğuyla mücadele kapsamında görev yapan TCG Giresun Fırkateyni'nde 22 subay, 113 astsubay, 86 er ve erbaş görev alıyor. Bu personelin bir bölümü SAS ve SAT komandolarından oluşuyor. Savaş gemisi, maksimum 30 knot hız yapabiliyor.

Uzunluğu 138.6 metre, genişliği 13.7 metre olan gemi, modern silah teknolojileriyle donatılmış.
TCG Giresun Fırkateyni, Görev Kuvveti 151 Komutanı taktik komutasında 17 Şubatta başladığı görevi 18 Haziranda TCG Gaziantep Fırkateyni'ne devrederek Aksaz Deniz Üssü'ne dönmek üzere yola çıkmıştı. TCG Giresun Fırkateyni'nin görev yaptığı 4.5 ay süresince 2 bin saatte 24 bin deniz mili yol katettiği yani dünyanın çevresini bir kez dolaşacak kadar yol aldığı ifade edildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kahramanlar döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA