Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Polis ve jandarma dinlensin"

Giriş Tarihi: 29.6.2009 13:29 Son Güncelleme: 29.6.2009 14:13 ABONE OL
Ergenekon soruşturması kapsamında evinde bulunan krokinin gösterdiği Ankara Zir Vadisi'nde çok sayıda bomba bulunan Yarbay Mustafa Dönmez: "Aramayı yapan polis ve jandarma dinlensin, ifade versin."

Ankara Yenikent'teki Zir Vadisi'nde bulunan mühimmatla ilgili yargılanmasına başlanan Yarbay Mustafa Dönmez, Zir Vadisindeki kazıya katılan Terörle Mücadele Şubesinden (TEM) 13 polisin parmak izlerinin alınmasını istedi.

Dönmez'in, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesinde, ''askeri eşyayı gizlemek'' suçundan yargılanmasına devam edildi.

Mustafa Dönmez savunmasında, vadide bulunan silahlar ve mühimmatın Türk Silahlı Kuvvetlerine ait olmadığını ileri sürerek, ''Bu operasyonu polis yaptı. Kazıya katılan 13 tem polisinin parmak izlerinin alınmasını talep ediyorum. Kroki incelenirse bu anlaşılabilir. Muhtemelen buna MİT de karışmış olabilir'' dedi.

Atatürk'ün ''gerçekleri söylemekten korkmayın'' sözünü hatırlatan Dönmez, ''Her yapılan tertip bir iz bırakır. Ama biz bunun sonucunu cezaevinde yatarak görüyoruz'' diye konuştu.''Hayatı boyunca eline silah almadığını'' savunan Dönmez, şunları kaydetti:

''Ben yazan, çizen bin insanım. Ağaç kesenleri bile katil olarak görüyorum. Benim silahla mühimmatla ne işim olabilir. Bunu da anlamıyorum. Değil Başbakan'a suikast, hayvanlara ve ağaçlara bile zarar vermekten çekinen bir insanım. Burada çok net bir operasyon ve bilgi kirlenmesi var.''

BİRİ EMEKLİ 3 SUBAY TANIK OLARAK İFADE VERDİ

ANKARA (A.A) - 29.06.2009 - Ankara Yenikent'teki Zir Vadisi'nde bulunan mühimmatla ilgili yargılanmasına başlanan Yarbay Mustafa Dönmez'in Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesinde, ''askeri eşyayı gizlemek'' suçundan yargılanmasına devam edildi.

Davanın bugünkü duruşmasında, Kara Havacı Yarbay Alp Kaya, Jandarma Ordu Donatım Yarbay Nedim Kılıç ve emekli Yüksek Mühendis Albay İlhami Güler tanık olarak ifade verdi.

Yarbay Alp Kaya, Eğitim ve Doktrin Komutanlığında görevli iken, burada görevli olan sanık Dönmez ile tanıştıklarını belirterek, ''Dava konusu malzemelere ilişkin bilgileri basından öğrendiğini, bunun dışında bu konuyla ilgili görgüye dayalı bir bilgisinin bulunmadığını'' söyledi.

Dönmez ile ailece de görüştüklerini kaydeden Kaya, iki ya da üç kez ailesiyle birlikte Yarbay Dönmez'in Sapanca'daki evine gittiklerini, evin bodrum katıyla ilgili bir bilgisinin bulunmadığını belirtti.

Duruşma Hakimi Binbaşı Cemil Çelik'in, ''Nüfus cüzdanı suretinin, Sapanca'daki evde yapılan aramada orada bulunmuş. Bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?'' sorusu üzerine Yarbay Kaya, ''Dönmez'in Sapanca'daki arazisinin bir kısmı ile kendisinin ve eşinin kooperatif hissesinin karşılıklı devri konusunda anlaştıklarını, nüfus cüzdanı suretini, devir işlemlerini yapması için Yarbay Dönmez'e verdiğini, ancak daha sonra bir takım problemler nedeniyle devir işleminin gerçekleşmediğini'' kaydetti.

Tanık Nedim Kılıç ise Dönmez'in eşi Fatma Dönmez'in, dayısının kızı olması nedeniyle tanışıklıklarının bulunduğunu belirterek, dava konusu malzemelerle ilgili bir bilgisinin olmadığını ifade etti.

Dönmez'in Sapanca'daki evine iki defa ailece gittiklerini kaydeden Kılıç, ilk gittikleri sefer evin bodrumuna indiğini, burada ev aletleri ve bahçe malzemeleri olduğunu gördüğünü, başka bir sandık olup olmadığı hususunda bilgisi olmadığını belirtti.

Tanık İlhami Güler de dava konusu yapılan malzemelerle ilgili görgüye dayalı bir bilgiye sahip olmadığını söyledi.

ZİR VADİSİNDEKİ TUTANAKLAR ÇELİŞKİLERLE DOLU

Hazırladığı 5 sayfalık, taleplerini içeren dilekçesini mahkemeye sunan sanık Yarbay Mustafa Dönmez, Yenikent'teki Zir Vadisinde bulunan silahlar ve mühimmatın Türk Silahlı Kuvvetlerine ait olmadığını iddia etti.

Dönmez, ''Zir Vadisindeki tutanaklar çelişkilerle doludur. Vadideki arama TRT'den naklen verildi. İlk gün çok hazırlıklı gelinmiş Zir Vadisine. Her şey bilgisayarda hazırlanmıştır. İlk günkü aramalara katılan 27 TEM polisinden 13'ü ikinci gün yapılan aramaları katılmamıştır. Burada da bir iz bıraktıklarını düşünüyorum polisin. İkinci günkü aramaları katılmayan 13 TEM polisinin parmak izlerinin alınmasını talep ediyorum'' dedi.

''Bu operasyonu polis yaptı. Kroki incelenirse bu anlaşılabilir. Muhtemelen buna MİT de karışmış olabilir'' iddiasında bulunan Dönmez, şu görüşleri ileri sürdü:

''Zir Vadisindeki kuyuya, daha sonra almak için mühimmatı koymuş olsam, sulak araziye niye koyayım. Bir gün kalsa sulak yerde o bombalar işlemez. Eğer bu malzemelerden kurtulmak için gömdüysem niye kroki çizeyim. Bu işin benim başıma niye geldiğini araştırıyorum. TEM polislerinden bazılarının Emniyet istihbaratında çalıştıklarını biliyorum. Zir Vadisinde bulunan mühimmat, MİT, Emniyet ve özel birliklerin kullandığı özel nitelikteki mühimmattır.

Araştırma yapılırsa Silahlı Kuvvetlere ait olmadığı anlaşılır. Ne silahlar ne de mühimmat TSK'ya aittir. El bombasını tam atım haline getiren tapalardır. Emniyetin elinde de çok miktarda tapa vardır.''
''Kurtuluş Savaşı sırasında mütareke basını olarak adlandırılan basının, subaylara hakaret eden yazılar yayımladığını'' ifade eden Dönmez, ''Şimdi de bir kısım basın kuruluşu aynısını bize yapıyor'' diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Polis ve jandarma dinlensin"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA