Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül: Kıbrıs müzakereleri 2010 içinde bitirilmeli

Çankaya'da biraraya gelen Gül ve Talat "Müzakere takviminin açık uçlu olamayacağı" vurgusu yaparak süreçte "BM'nin daha aktif rol oynaması gerektiği" mesajı verdiler

Giriş Tarihi: 31.10.2009
Avrupa Birliği'nin Aralık ayında Kıbrıs ile ilgili yapacağı açıklama ve müzakerelerin ilk turunun tamamlanmasının ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Ankara'ya geldi. Talat'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkü'ndeki görüşmesinin ardından yapılan basın toplantısında ortak mesaj verildi: "Müzakerelerin sonu bir takvime bağlansın ve BM daha aktif rol alsın." Talat dün Ankara'da önce Başbakan Tayyip Erdoğan ile ardından da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Çankaya'da yapılan ortak basın toplantısında Talat, devam eden müzakere sürecinde bir takvime ihtiyaç olduğunu vurgularken, Gül de bu takvim için "2010 içinde makul bir zaman olmalı" dedi. Gül şöyle konuştu: "Bu konu açık uçlu olamaz. Onun için bizim arzumuz, bu yılın sonunda müzakerelerin neticelenmesi ve her iki tarafın halkının onayına sunulmasıdır. Müzakerelerin bu yıl sona ermesi mümkün görünmüyor ama 2010 yılı içinde makul bir sürede bunun bitmesini arzu ediyoruz ki müzakerelerin ciddi olduğuna bütün dünya kamuoyu inansın."

'EVRİM YAKLAŞIMI REALİST DEĞİL'
Gül, toplantıda AB'ye de mesaj yolladı: "Kıbrıs Türkü'ne biri ambargo uygulayacak sizse kaldıracaksınız. Bunlar ekonomik açıdan önemli değil. Siyasi açıdan önemli. Kimin ekonomisi Türkiye'nin mi Rum kesiminin mi? Rakamlar ortada." Özellikle Rum kesiminden geldiğini belirttiği söylentilere dikkat çeken Gül, "Kıbrıs Federasyonu'nun bir evrime tabi tutulması şeklinde düşünceler realist olmayan şeylerdir. Bütün dünya kamuoyu tarafından bilinmelidir ki Kıbrıs Türkleri hiçbir zaman Ada'da azınlık statüsünde asla olamaz" diye konuştu. Gül, Türkiye'nin karşılıklı olarak Kıbrıslı Türklere ve Rumlara yönelik kısıtlamaların kaldırılması çağrısının da masada olduğunu söyledi.

'ALTERNATİFİMİZ VAR'
Ankara'da 29 Ekim resepsiyonuna katılan Talat ise Ankara'daki temaslarının hedefini şöyle anlattı: "Önerilemizi sürdüreceğiz ama yeni bir takvime ihtiyacımız var. Müzakereler sonsuza kadar da, uzunca da süremez. Hem bir takvim hem de BM'nin etkin katılımı olmalı. Parametrelerin dışına çıkılırsa o zaman ilerleme olmaz, olduğu yerde çakılır kalır. Eğer müzakerelerde sonuç alınmazsa elbette alternatifimiz vardır." KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Türkiye ile KKTC'nın, Kıbrıs'ta yeni bir "açılım" yapmayı değerlendirdiğini belirterek siyasi eşitlik ilkesinden vazgeçilmeden bazı noktalarda "esneklik" olabileceğini söyledi. Özgürgün, örnek olarak yönetimdeki güç paylaşımı ve meclisteki oranlarda açılım yapılabileceğini anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül: Kıbrıs müzakereleri 2010 içinde bitirilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN