Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin'den sözü

Giriş Tarihi: 9.6.2010
Başbakanı , 'in yardım filosuna yönelik saldırısı için, "Özel olarak bu meselenin soruşturulması lazım" dedi. Başbakan Erdoğan da saldırının tüm dünyaya vicdan muhasebesi yaptırdığını belirkrek, "Yükselen ses daha adil ve daha özgür bir dünya isteyen vicdanların sesi olacaktır" dedi. İki lider dün Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı öncesinde sabah kahvaltısında bir araya geldi. Kahvaltı sonrasında iki ülke arasında bir dizi anlaşmaya imza atıldı. Törende konuşan Putin, 'ye yardım taşıyan gemisine 9 kişinin öldüğü İsrail saldırısını gündeme getirerek Rusya'nın olayla ilgili kaygılarını İsrail'e ilettiğini söyledi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Putin, şunları ifade etti : "İsrail'in bu hareketini kınadık. Bizim Birleşmiş Milletler'deki temsilcimiz de doğrudan bu konuya değinen bir konuşma yaptı ve kınadık. Ne yazık ki, İsrail'in attığı bu adım, uluslararası sularda gerçekleştirdiği bu müdahale bir başka kaygı sebebidir. Biz, hayatını kaybedenlerle ilgili başsağlığı dileğimizi ilettik. Bizler, Türk hükümetinin ve Türk halkının hislerini, duygularını çok iyi anlıyoruz. Özel olarak bu meselenin soruşturulması lazım, 'de de gündeme getireceğiz." Putin, Yukarı Karabağ sorununu için de "Bu tür çetrefilli sorunların çözümünde sorumlu olan tek bir taraf olamaz. Sadece bu ülkelerin yönetimlerinin de kendi başlarına bir çözüme ulaşamaz. Bir çözümün mutlaka her iki taraf için de kabul edilebilir bir uzlaşı temelinde olması gerekir" dedi. Erdoğan ise İsrail'in saldırısının tüm dünyaya vicdan muhasebesi yaptırdığını belirterek, "Yükselen ses daha adil ve daha özgür bir dünya isteyen vicdanların sesi olacaktır" dedi. Erdoğan hem BM Güvenlik Konseyi, hem de diğer platformlarda verdiği destekten ötürü Rusya'ya teşekkür etti.

GÖZLER BUGÜNKÜ GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANTISINDA
Türkiye'nin arabuluculuğunda İran'la imzalanan uranyum takas anlaşmasına Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun vereceği yanıt belli olmadan ABD, İran'a yaptırımları BM Güvenlik Konseyi gündemine aldırdı. Bugün görüşülecek olan tasarıda, Türkiye'nin ABD'nin isteğine olumlu yanıt vermesi beklenmiyor. Ya çekimser oy kullanarak ABD'ye destek vermeyecek ya da "Hayır" diyerek, İran'a desteğini ortaya koyacak. Öte yandan BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a karşı uygulayacağı yaptırımlar konusunda "tamamen anlaşmaya" varıldığı öne sürüldü. Üst düzey bir Rus kaynak, Reuters'e demecinde " "Bununla ilgili hiçbir sorun olduğunu düşünmüyoruz. Bana göre, (yaptırım uygulanması konusunda) hiçbir zaman da bir sorun olmadı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin'den BM sözü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN