Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahmur Kampı'na 20 kişi geri döndü

Öcalan'ın çağrısına uyarak 9 ay önce Habur Sınır Kapısı'ndan geçip Türkiye'ye gelen 34 kişiden 20'si Mahmur'a geri döndü. Bakan Ergin, "Keşke kalıp bu sürece katkı verselerdi" dedi

Giriş Tarihi: 20.7.2010 ABONE OL
Açılım süreci başlangıcında Kandil ve Mahmur kamplarından gelen 4'ü çocuk 34 kişilik gruptan 20'sinin "gelme nedenlerimiz ortadan kalktı" gerekçesiyle geri döndüğü ortaya çıktı. Adalet Bakanı Ergin, "Keşke kalıp bu sürece katkı verselerdi" dedi. Geçen 19 Ekim'de Kuzey Irak'ın Kandil Dağı'ndaki PKK kampından 8 kişi, BM denetimindeki Mahmur Kampı'ndan da 26 kişi teslim olmuştu. Grubun Habur sınır kapısında karşılanması tartışma yaratmıştı. Gruptakiler savcılığa ifade verdikten sonra, 5'i de mahkemeden serbest bırakılmıştı. İfadelerinde, "Öcalan'ın çağrısına uyarak Barış Grubu olarak geldik" diyen gruptaki 30 kişi hakkında "örgüt adına suç işlemek" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlamalarıyla 15'er yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. Tutuksuz yargılanırken bazısına son duruşmalarda "yakalama kararı" çıkarılan gruptan 20'sinin çeşitli tarihlerde yeniden Mahmur Kampı'na döndüğü ortaya çıktı. Bir Kürt sitesinde baskı, soruşturma ve tutuklamalar nedeniyle geri dönüş kararının alındığı öne sürüldü.

KEŞKE KALSALARDI

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısının ardından gazetecilerin sorusu üzerine, Mahmur'a geri dönenler için "Keşke kalıp, bu sürece katkı verselerdi" dedi. Bakan Ergin, şunları söyledi: "Türkiye daha özgür, daha müreffeh, daha zengin yaşanabilir bir ülke olma noktasında. Bu ülkenin selametini isteyenlerin bu sürece katkı vermesini bekleriz. Elbette ki çözülmemiş, sorun alanlar vardır. Bu alanların da azaltılması, minimize edilmesi için gayretler yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Bende gelenlerin tekrar yurtdışına çıktığına ilişkin somut bir bilgi yok ama ajanslardan gelen bilgiye göre değerlendiriyorum. Keşke kalıp, bu sürece katkı verseydi bu arkadaşlarımız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahmur Kampı'na 20 kişi geri döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN