Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye neye 'Evet' dedi?

Giriş Tarihi: 13.9.2010 ABONE OL
ANAYASA MAHKEMESİ SİL BAŞTAN:
Anayasa Mahkemesi'nin 11 olan üye sayısı 17'ye çıkacak. Mahkemeye farklı kaynaklardan atama yapılacak. Danıştay, Yargıtay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, YÖK kurumlar ile hâkim ve avukatlar arasından seçim yapılacak. En önemlisi TBMM Anayasa Mahkemesine üye seçebilecek. Ömür boyu süren Anayasa Mahkemesi üyeliği 12 yıla indirilecek.

HSYK'NIN TABANI GENİŞLEDİ:

Yargıtay ve Danıştay'dan gelen 5 kişiden oluşan kurulun üye sayısı 22'ye çıkartılacak. Değişik kaynaklardan gelecek üyeler ile taban genişleyecek ve daha demokratik bir yapıya kavuşacak. Örneğin 22 üyeden 10'unu kürsü hâkimleri seçecek. 13 bin hakim ve savcı oy kullanacak.

HSYK KARARLARINA YARGI YOLU:
HSYK'nın meslekten ihraç kararları için yargı yolu açılacak. Van Savcısı Ferhat Sarıkaya başka olmak üzere HSYK kararı ile meslekten atılan bir çok isim için de geri dönüş yolu açılacak.

ASKERLER SİVİL MAHKEMEYE:
Darbeci askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının yolu açılacak. Sadece askerlik ile ilgili suçlar için askeri mahkemeler devreye girecek. Savaş dışında hiçbir sivil askeri mahkemelerde yargılanamayacak.

12 EYLÜL'E YARGI YOLU:
Anayasanın 12 Eylül darbesini yapanların yargılanmasını yasaklayan geçici 15'inci maddesi kaldırılacak. Dokunulmazlık zırhı kalktığı için bu kişilerin mahkemelerin önünde hesap vermesinin yolu açılacak. En önemlisi de Anayasa darbeleri resmileştirme ayıpından kurtulmuş olacak.

BİREYSEL BAŞVURU HAKKI:
Vatandaşlar insan hakları ihlalleri ile ilgili konularda AİHM yerine öncelikli olarak Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilecek. Bu uygulama ile Türkiye'ye AİHM'nin verdiği milyonlarca euroluk tazminat cezaları da azalacak.

GENELKURMAY BAŞKANI YÜCE DİVAN'A:
Anayasa Mahkemesi Yüce Divan sıfatı ile TBMM Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarını yargılayacak. Mevcut yasalarda bu kişilerin bir suç işlemesi halinde nerede yargılanacağına ilişkin açık hükümler bulunmuyordu.

POZİTİF AYRIMCILIK:
Kadınlara pozitif ayrımcılık getirilecek. Toplumun dezavantajlı kesimleri kabul edilen çocuklar, yaşlılar, özürlüler, şehit dul ve yetimleri ile gaziler için de pozitif ayrımcılık uygulanacak. Bu grupların toplum içinde daha rahat yaşamlarını sürdürmelerini sağlayacak düzenlemelerde anayasanın eşitlik ilkesi aranmayacak. Bu tür yasalar için iptal başvurusu yapılamayacak.

ÇOCUKLARA KORUMA:
Çocukların her türlü istismar ve şiddete karşı korunması anayasal güvence altına alınacak. Devlet bu alanda önemli adımlar atmak durumunda kalacak. Ayrıca çocuklar fahişeliğe zorlanması, organlarının satılması, zorla çalıştırılmaları gibi durumlarda ailelerinden uzaklaştırılacak.

FİŞLEMEYE SON:
Kişisel verilerin korunması güvence altına alınacak. Etnik köken, din, mezhep başta olmak üzere kişisel veriler işlenemeyecek. Yani fişleme yapılamayacak.

KAPIDAN DÖNME KALKIYOR:
İşadamları, vatandaşlar yurtdışına çıkarken 'vergi borcunuz var' diyerek havaalanları ya da sınır kapılarından geri çevrilemeyecek. Yurtdışına çıkış yasağını sadece mahkemeler koyabilecek.

SENDİKAL HAKLAR:
Çalışanlar aynı anda birden fazla sendikaya üye olabilecek. Memurlar "toplu görüşme" yerine "toplu sözleşme" yapabilecek. Siyasi amaçlı, dayanışma, genel grev yapılması gibi yasaklar kalkacak. Grev sırasında işyerine verilen zarardan sendikalar sorumlu tutulamayacak.

OMBUDSMANLIK SİSTEMİ:
İdare ile vatandaşlar arasında yaşanan sorunların mahkemeye gitmeden çözümünü sağlamak için ombudsmanlık yani kamu denetçiliği kurulacak. Kamu kurum ve kuruluşlarının işlemlerinde haksızlığa uğrayan vatandaş bu kuruma şikayette bulunabilecek.

PARTİ KAPANMASI VE VEKİLLİK:
Bir parti kapatılsa bile onun kapatılmasına neden olun kişinin milletvekilliği düşmeyecek. Bu durumda olan vekiller yollarına bağımsız milletvekili olarak devam edecek.

YAŞ İHRAÇ KARARLARINA YARGI YOLU:
Yüksek Askeri Şûra'nın (YAŞ) TSK'dan ihraç kararlarının iptali için mahkemeye başvurulabilecek. Ordudan ihraç edilen yaklaşık bin 600 asker için geri dönüş yolu da açılmış olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye neye 'Evet' dedi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN