Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"BM'nin Mavi Marmara raporu tamamen gerçek"

Rapora destek veren İHH Başkanı Bülent Yıldırım, "Bu raporla İsrail'in gerçek yüzü ortaya çıktı" dedi

Giriş Tarihi: 26.9.2010 ABONE OL
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, Birleşmiş Milletler'in (BM), İsrail'in Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırı ile ilgili raporu konusunda, "Bu rapor gerçektir ve bu raporla İsrail'in gerçek yüzü ortaya çıkmıştır'' dedi. Mavi Marmara gemisi mağdurları, İHH Genel Merkezi'nde, BM ve Uluslararası Tespit Komisyonunun sonuç raporuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Başkan Yıldırım, BM ve Uluslararası Tespit Komisyonunun raporunda, gerçek sonuçların ortaya konduğunu, Gazze'nin yardıma giden gemilere uyguladığı abluka ve saldırıda suçlu olduğunu belirtti. Komisyon raporu ve Mavi Marmara gemisi mağdurlarına uygulanacak hukuki süreç ile ilgili olumlu sonuçların alınması için çalıştıklarını ifade eden Yıldırım, şunları söyledi: "BM iki tane komisyon oluşturdu. Bu komisyonlar insan haklarına çalışan bağımsız bir kuruluştur. Bu rapor Boston Raporu gibidir yaptırımları vardır. Ayrıca Boston Raporu'ndan daha gerçekçidir. Raporla birlikte İsrail'in geçek yüzü ortaya çıkmıştır. Bundan sonraki raporun da bu doğrultuda olmasını bekliyoruz. Raporun sonuçları, vicdani sağduyuyu ortaya koyan yaptırımlar içeriyor. Artık İsrail'in iki yüzlü katil olduğu kabul edildi.''

'YAPTIRIMLAR VAR'
Raporla üç önemli konunun ortaya çıktığını belirten Yıldırım, İsrail'in deniz ablukası yaparak insan haklarına aykırı davrandığı için suçlu bulunduğu ve suçluların isim isim ortaya çıkartıldığı, hukuki sürecin uluslararası bazda devam ettiğinin tescillendiğini söyledi. Gemide bulunan Ahmet Varol, sonucun sevindirici olduğunu suçluların cezasız kalmayacağını belirterek, "BM tarafsız olmayı başarabilmiştir" dedi.

'Gazze' Pakistan'a, 'Mavi Marmara' film setine

İsrail'in,Gazze'ye yardım götürürken düzenlediği baskından sonra el koyduğu ve serbest bıraktıktan sonra İskenderun Limanı'na çekilen üç Türk gemisinden "Gazze'' Pakistan'a yardım malzemesi götürmek için, "Mavi Marmara'' ise "Kurtlar Vadisi Filistin'' filmi için hazırlanıyor. Mavi Marmara'da hazırlıkların 1.5-2 ay sürebileceği, Gazze'de ise 10 günde biteceği belirtildi. Gazze'de kalan eşyalar arasında çocuklara ulaştırılmak üzere alınan oyuncaklar da bulunuyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
"BM'nin Mavi Marmara raporu tamamen gerçek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA