Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'un mimarı üzgün veda etti

'ün isteğiyle 'un ilk şehir planını çizen, , 94 yaşında kalbine yenik düştü. Oğlu, babasının İstanbul'un hâlâ 1940'lardaki nazım planına mahkûm olmasına çok üzüldüğünü söyledi

Atatürk'ün isteği üzerine İstanbul'un ilk şehir planını çizen, Bağdat Caddesi'yle Vali Konağı Caddesi'nde imzası olan Aron Angel, 94 yaşında kalbine yenik düştü. Mühendis olan oğlu Albert Angel, babasının hayata üzgün veda ettiğini söyledi ve ekledi: "Babam, 'Koskoca dünya kenti İstanbul hâlâ 1940'larda yaptığımız nazım planına mahkûm. Bir ülke nasıl anayasasız olmazsa, bir şehir de nazım plansız olmaz. Ama İstanbul'un planı yok. Bu çok üzücü' derdi. Yaşasaydı en çok Haydarpaşa Garı'ndaki yangın onu yıkacaktı" dedi. Aron Angel, 1916 yılında İstanbul Kadıköy'de doğdu. Anne ve babası öğretmen olan Angel, Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi'nin inşaat mühendisliği bölümünden mezun oldu. Sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nde mimarlık eğitimi aldı. Bunlarla yetinmedi. Fransa'da, şehircilik uzmanlığı konusunda iki üniversite daha bitirdi. Sonra yine İstanbul'a döndü. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Fakültesi'ni bitirdi. Tam 5 üniversite sığdırdı eğitim hayatına... Bilgisini ve emeğini de, en çok İstanbul'un şehirciliği için harcadı.

USTASIYLA BERABER

Bu serüveni, Atatürk'ün çok önem verdiği İstanbul'un dünya şehirleri arasına girmesini sağlamak için, 1936 yılında, Fransa'nın ünlü şehir plancısı Henry Probst'ı İstanbul'da çalışmaya davet etmesiyle başladı. Probst, "Tek bir şartla kabul ederim. İstanbullu öğrencim Aron Angel da benimle çalışırsa" dedi. Atatürk, Probst'un şartını kabul etti. Böylece Probst, İstanbul Belediyesi Nazım Daire Başkanı olurken, Aron Angel da yardımcısı olarak işe başladı. Ustasıyla beraber İstanbul'un ilk ve son nazım planının mimarı olan Angel, 1936'dan 1950'lerin sonuna kadar bu alanda çalıştı. İstanbul'un şehir planlarını hazırladı. Kentten geçecek metroyu, daha o yıllarda nazım planına aldı. Bağdat Caddesi'nde yeni bir hayat yarattı. Ayrık nizamda planlanan caddede; geniş bahçeler, alçak binalarla ferah bir yaşam alanı oluşturdu. Aynı uygulamayı Nişantaşı'ndaki Vali Konağı Caddesi'nde de yaptı. Ama ondan sonra gelenler planlara uymadığı için günümüzde burası karmaşık bir hal aldı.

BABAMIN İZLERİ
...
Son bir aydır rahatsız olan 94 yaşındaki Aron Angel, kalbine yenildi ve "üzgün" bir şekilde ayrıldı aramızdan. Mühendis oğlu Albert Angel, onu nelerin üzdüğünü şöyle aktardı: "Babamın izleri kentin her yerinde. Fakat o, 'İstanbul gibi bir şehir, nasıl 1940'ların nazım planına mahkûm edilir? Dünyada iki önemli şehir vardır. Biri Paris, diğeri İstanbul. Hangisini tercih ettiğim sorulsa, İstanbul derim. Bir ülke nasıl anayasasız olmazsa, bir şehir de nazım plansız olmaz. Ama İstanbul'un planı yok' derdi. İstanbul'da sanayileşmeyle birlikte yaşanan yok edilişe üzülürdü. Yeşil alanların yok edilmesine çok üzülürdü. Görseydi, Haydarpaşa Garı'ndaki yangın da onu çok yaralardı." Eşini de 4 yıl önce kaybeden Angel, önceki gün saat 13.00'te Neve Şalom Sinagogu'ndaki cenaze töreninin ardından Arnavutköy Ulus Musevi Mezarlığı'nda defnedildi. İstanbul'u, 1940'larda hazırlanan şehir planıyla bırakarak...

İSTANBUL'A ÂŞIKTI
Aron Angel, Bağdat ve Vali Konağı Caddeleri'nin mimarı olarak biliniyordu. Onun için İstanbul büyük bir dünya kentiydi. Daha 1947 yılında Harbiye'deki proje için yabancı uzmanlarla birlikte bu pozu vermişti. Onlarca ödülün sahibi olan Angel önceki gün Ulus'ta toprağa verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'un mimarı üzgün veda etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN