Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gerçeker: "YSK kararları kesindir"

Giriş Tarihi: 19.4.2011 10:56 Güncelleme Tarihi: 19.4.2011 10:56

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, 12 bağımsız milletvekili adayının, adaylıklarının iptaline ilişkin YSK kararıyla ilgili olarak, ''Orada arkadaşlarımız karar vermiş. Mutlaka mevzuat açısından bir değerlendirme yaptılar. Bilemiyorum'' dedi.

Yargıtay Başkanı Gerçeker, Kültür Üniversitesinde düzenlenen, ''2. Çocuk ve Hukuk Uluslararası Kolokyumu'' öncesinde basın mensuplarının, YSK'nın bazı milletvekili adaylıkları yönünden aldığı kararlara ilişkin sorularını cevapladı.

Hukukçu ve hakim kimliğinden dolayı siyasi konularla ilgili konuşmak istemediğini ifade eden Gerçeker, ''Orada arkadaşlarımız karar vermiş, yani YSK. Mutlaka mevzuat açısından bir değerlendirme yaptılar. Bilemiyorum. Şu anda detayını daha bilemediğim için bir şey söylemek imkanım yok. Konuyu tam bilmeden bir şey söylediğiniz zaman yanlış değerlendirme yapmış olabilirim'' diye konuştu.

''YSK'ya itiraz olabilir mi?'' şeklindeki soru üzerine de Gerçeker, ''Listeler kesinleştikten sonra ilan edildi. Yanılmıyorsam. Onlara itiraz edilebilir, yeniden incelenebilir. Ama YSK kararları kesindir biliyorsunuz. Ancak maddi hata varsa düzeltme olabilir. Oradaki arkadaşlarımızın bilecekleri, değerlendirecekleri bir konu'' dedi.

"DEVAM EDEN DAVALARLA İLGİLİ GÖRÜŞ BİLDİRMİYORUZ"
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, 'Cumhuriyet Gazetesi'ne molotof' davasının, Birinci Ergenekon Davası ile birleştirilmesine ilişkin soruları, "Devam eden davalarla ilgili görüş bildirmiyoruz" diyerek yanıtsız bıraktı. Kültür Üniversitesi'nde düzenlenen bir toplantıya katılan Gerçeker, girişte basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Hasan Gerçeker, 'Cumhuriyet Gazetesi'ne molotof' davasının, Birinci Ergenekon Davası ile birleştirilmesine ilişkin soru üzerine, "Devam eden davalarla ilgili görüş bildirmiyoruz. O konularda bir şey söylememiz yalnız olur. Hakim arkadaşlarımız, savcı arkadaşlarımız kendilerine göre değerlendirme yapıyor. Yanlış mı, doğru mu bir şey söylemem doğru değil. İtiraz mekanizmaları var, o şekilde değerlendirilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gerçeker: "YSK kararları kesindir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN