Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100 Türk çocuğu AB'de

Bakan Bağış aracılığıyla yaptıkları başvuru kabul edilen gençler, "Kazandıracağımız çok şey var. Avrupa ailesine katılmak isteyen Türkiye'nin önünü açın" mesajı verdi

Giriş Tarihi: 5.5.2011
Bilfen Okullarından 100 öğrenci, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın himayelerinde Avrupa Parlamentosu'nda (AP) 'Türkiye olarak biz de Avrupalıyız' mesajını verdi. Avrupa Parlamentosu tarihinde ilk kez sunum yapma fırsatı bulan 13-17 yaş grubundaki öğrenciler, Avrupalılara "Türkiye stratejik konumu, büyüyen ekonomisiyle aradığınız güçlü ortaktır" sözleriyle seslendi. Bilfen Okulları bünyesindeki Avrupa Birliği çalışma kulübünün, Devlet Bakanı Egemen Bağış vasıtasıyla yürüttükleri yazışma süreci sonunda, AB Parlementosu 100 öğrenciyi ağırlamayı kabul etti, üstelik sunum yapmaları için fırsat tanıdı. Öğrenciler, Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ortak noktaları keşfetme amacında olduklarını vurgulayarak, "Türkiye olarak biz de Avrupalıyız" mesajı verdi. Öğrenciler, Avrupa Parlamentosu'nda geniş bir dinleyici topluluğuna yaptıkları sunumda şu görüşlere vurgu yaptılar: "'Farklılıkta Birlik' Türkiye'nin de en önemli özelliğidir. Ülkemiz de tarihin bütün süreçlerinden geçerek oluşan ortak bir mirasa, çeşitli etnik kökenlerin birlikte yaşamasından doğan kültüre ve eski uygarlıklara ev sahipliği yapmış olması nedeniyle değişik dinlere ve kültürlere sahiptir. Türkler zengin tarihlerini olabildiğince korumaya çalışmaktadır. Bu anlayışla Türkiye, Avrupa ailesine katılmak istemektedir. Türkiye'nin kendi yeni perspektifini Avrupa projesine katabileceğine inanıyoruz. Bizler de aynı ortak nedenler ve ülkelerin refahını arttırmak için bir araya gelmiş Avrupa Birliği üyeleri gibi, kendi nüfus çeşitliliğimizi de katarak, ortak bir gelecek inşa etmek istiyoruz. Türk çocukları olarak Avrupa Birliği ile Türkiye'nin ortak değerler ve ihtiyaçlarının farkındayız."

'Avrupa Birliği gençlerin potansiyelini görmeli'

ÖĞRENCİLER yaptıkları sunumda Avrupa Birliği'nin küresel bir oyuncu olmak istiyorsa, hayatlarını geliştirmek için gayret eden eğitimli, hevesli genç insanlar havuzuna dalması gerektiğini belirterek şu mesajı verdiler: "Bizler Türk gençliği olarak Avrupa Birliği'ne bu potansiyeli anlamaları ve her alanda işbirliği yapmaları konusunda çağrıda bulunuyoruz. Genç ve hevesli bir işgücü Avrupa Birliği'nin geleceğinin bir anahtarıdır ve Türkiye bu anahtarı sağlayabilir."

Bağış: Türkiye'ye en büyük ödül
DEVLET Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:" Bir müzakereci olarak ülkesinin gençlerinin bu sürece sahip çıkması alacağı en büyük ödüldür. Bu gençlerin varlığı, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin doğal bir parçası olduğunun en büyük kanıtıdır. Bu gençler rekabetçi ortamda problem çözücü güç olacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 Türk çocuğu AB'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN