Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ölmez' öldürdü

Erciş'te 20 kişiye mezar olan Sevgi Apartmanı'nın müteahhidi Salih Ölmez, yaşadığı villayı da kendi yapmış ancak korkudan bahçeye kurduğu Kızılay çadırında yaşıyor

Giriş Tarihi: 27.10.2011
Zemin ile birlikte en fazla 3 katlı bina yapılması gerekirken, 6-7 katlı binaların inşa edildiği Van'ın Erciş ilçesinde, birçok yapı oturulamaz hale geldi. Bu binalardan biri de, Van Yolu Caddesi üzerindeki 6 katlı Sevgi Apartmanı. 10 yıl önce inşa edildiğini öğrendiğimiz bu binanın yıkık görüntüsü, Erciş'e adım attığımız pazartesi sabahı objektiflerimize takılmıştı. 20 dairenin ve 4 dükkânın bulunduğu 6 katlı bina yıkılmış, 3 kata kadar inmişti. O gün apartmanın karşısında gözyaşları içinde bekleyen Hazal Yıldız'ın tek oğlu Özcan Yıldız, gelini Fatma, torunları Ahmet Ali ve Onur Fırat enkaz altında kalmıştı.

VİLLADA BULDUK
İşte bu binayı, Salih Ölmez adlı Ercişli bir müteahhidin yaptırdığını öğrendik. Hemen Ölmez'i aramaya koyulduk. 3 gün süren arayışımız, dün bir tesadüf eseri noktalandı. Foto muhabiri arkadaşım Emin Özmen ile birlikte Erciş'in sokak aralarında yaptığımız haber turu sırasında duvarlarla çevrili, yeşil, tripleks bir villa dikkatimizi çekti. Bahçenin kapısını açıp içeri girdiğimizde, iki Kızılay çadırının önünde oynayan çocuklar ve biri Mercedes diğeri Audi marka 2 lüks otomobil olduğunu gördük. Aracından çıkıp bize doğru gelen ev sahibine "Geçmiş olsun" dileklerimizi ilettik. Daha sonra, sohbet etmeye başladık. Bize 1.5 dönüm arazi üzerine yaptığı 500 metrekarelik binasında hasar olmadığını, çocukları korktuğu için tedbiren çadır aldığını söyledi. Bir yandan villanın fotoğrafını ve çadırları çekip, bir yandan da sohbet etmeyi sürdürdük. Ev sahibi bize isminin Ercan olduğunu ve villasını 2003'te yaptığını söyledi. Kendisinin de 5 yıl öncesine kadar inşaat yaptığını anlatan Ercan isimli villa sahibi, depremde bu kadar hasar ve can kaybı olmasının nedeni olarak, binaların 3 kattan fazla olmasını gösterdi. Ardından ekledi: "Binaların 6-7 katlı olmasına belediye encümeni izin veriyor. Biz de herkes nasıl izin aldıysa öyle izin alıp yüksek katlı bina yaptık. Binalarımızda çatlaklar var. Malzemeler de kötü. Kullanılan çimento ve kum avucunuzun içinde eziliyor." Sohbetimizi noktalayıp ayrıldıktan sonra, yolun hemen bitiminde bulunan caddeye çıktık. Caddede karşımıza çıkan yer, yıkılan Sevgi Apartmanı'nın enkazıydı.

'SADECE BU YIKILDI'
Enkaz etrafında bekleyen vatandaşlardan biri, müteahhit Salih Ölmez'in çıktığımız sokaktaki yeşil villada oturduğunu söyleyince, neye uğradığımızı şaşırdık. Hemen fotoğraf makinesinde bulunan fotoğrafları gösterdik. Böylece bize kendini "Ercan" olarak tanıtan kişinin, aradığımız müteahhit olduğunu öğrendik. Ardından, kurtarma ekibindeki bir görevliye, kaç kişinin cesedinin çıkartıldığını sorduk. Görevlinin cevabı, "Kalitesiz malzeme kullandık" diyen Salih Ölmez'in bilançosuydu: "20 kişinin cesedini çıkardık. Binanın altında en az 10 kişinin daha olduğunu tahmin ediyoruz." Gerçek kimliğini öğrenince bir kez daha Salih Ölmez'in kapısını çaldık. Bize " Salih Ölmez benim ağabeyim. Ben Ercan Ölmez'im" dedi. Salih Ölmez'in ise yanındaki kişi olduğunu savundu. Fakat bizi uğurlarken, bu kişiye "Ercan" diye hitap ederek kendini ele verdi. Böylece, yanındakinin kardeşi Ercan Ölmez olduğunu öğrendik. "Gerçek" Ercan Ölmez, "Biz birçok bina yaptık. Erciş'in yüzde 90'ını biz inşa ettik. Aralarında okul, vergi dairesi, cami gibi kamu binaları var. Hiçbiri yıkılmadı. Bir tek 1998'te yaptığımız Sevgi Apartmanı yıkıldı. Kahrolduk" dedi. Ercan Ölmez, "Binamız sağlamdı. Asıl, plana onay veren yetkililer sorumlu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ölmez' öldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN