Türkiye'nin en iyi haber sitesi

açıklandı

Genel Başkanı , () üyelerini belirledi. Kritik koltuğun sahibi oldu.

Giriş Tarihi: 30.7.2012 13:56 Güncelleme Tarihi: 30.7.2012 15:24
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 34. Olağan Kurultayının ardından yeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerini açıkladı.

CHP Basın Birimi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre işte CHP'nin yeni yönetim kadrosu:

"AR-GE Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu - Sencer Ayata

Bilgi ve İletişim Teknolojileri - Emrehan Halıcı

Dış İlişkiler ve Yurtdışı Örgütlenmeler - Faruk Loğoğlu

Doğa Hakları ve Sosyal Politikalar - Şafak Pavey

Ekonomi Politikaları - Faik Öztrak

Halkla İlişkiler - Gülseren Onanç

İdari ve Mali İşler - Umut Oran

İletişim, Tanıtım ve Medya ile İlişkiler - Gürsel Tekin

İnsan Hakları - Sezgin Tanrıkulu

İşçi ve Memur Sendikaları, Emekliler ve Emek Büroları - Yakup Akkaya

İşveren Sendikaları ve Meslek Kuruluşları (TİSK, TOBB, TÜSİAD, TESK vb.- Erdoğan Toprak

Kamu Politikaları ve Parti Sözcüsü - Haluk Koç

Parti İçi Eğitim - Perihan Sarı

Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimleri - Adnan Keskin

Sivil Toplum Örgütleri ve Diğer Meslek Kuruluşları (TMMOB, TTB, TBB, ÇYDD vb.) - Nihat Matkap

Seçim ve Hukuk İşleri - Bülent Tezcan

Yerel Yönetimler - Gökhan Günaydın

Genel Sekreterlik - Bihlun Tamaylıgil."

İKİNCİ ADAM KESKİN
22 Mayıs 2010'da yapılan kurultayda CHP Genel Başkanı olan Kılıçdaroğlu'nun, iki yıllık genel başkanlık döneminde dördüncü kez yönetim kadrosunu belirledi.

Buna göre CHP'de "ikinci adam" koltuğuna CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin getirildi. Yeni MYK'da Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin oldu. Bir önceki MYK'da bu görevi yürüten Nihat Matkap ise, yeni yönetimde Kılıçdaroğlu tarafından Sivil Toplum Örgütleri ve Diğer Meslek Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına atandı.

Yine yeni MYK'daki görevi en çok merak edilen isimlerde Erdoğan Toprak ise, İşveren Sendikaları ve Meslek Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. Kılıçdaroğlu, İdari Mali İşleri Umut Oran'a teslim etti.

TEKİN YENİDEN MYK'DA
Kılıçdaroğlu, bir süre önce MYK'daki görevinden istifa eden Gürsel Tekin'e yeni MYK'da İletişim, Tanıtım ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığını teslim etti. Ancak tüzükte yer aldığına göre yeni MYK'da bu alandan "halkla ilişkiler" ayrıldı. Kılıçdaroğlu, Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na eski KAGİDER Başkanı Gülseren Onanç'ı getirdi.

YENİ ALANLAR GELDİ
Kılıçdaroğlu yeni MYK'da genel başkan yardımcılıklarının sayısını artırdı. Kılıçdaroğlu bir önceki MYK'da 15 olan genel başkan yardımcılıkları sayısını 17'ye çıkardı. Genel Sekreterle birlikte bu sayı 18 oldu.

Buna göre CHP tüzüğünde yer alan yer alan genel başkan yardımcılıklarından "iletişim, basın, tanıtım" ile "halkla ilişkiler" olmak üzere ikiye ayrıldı. Tüzükte yer alan genel başkan yardımcılıklarından "Meslek kuruluşları, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları" ise üçe ayrıldı.

İşçi ve Memur Sendikaları, Emekliler ve Emek Bürolarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, İşveren Sendikaları ve Meslek Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Sivil Toplum Örgütleri ve Diğer Meslek Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı da Nihat Matkap oldu.

Yeni MYK'da, tüzükte "sosyal politikalar" olarak yer alan alan ise "Doğa Hakları ve Sosyal Politikalar" alanı haline getirildi. Kılıçdaroğlu Doğa Hakları ve Sosyal Politikalar'dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'i atadı.

Yeni MYK'da tüzükte yer almayan yeni bir alan da eklendi. Buna göre, Kamu Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Haluk Koç oldu. Koç aynı zamanda Parti Sözcülüğü de yapacak. Bu da, yeni MYK'da 4 genel başkan yardımcılığının daha eklendiği anlamına geliyor.

Ancak Kılıçdaroğlu, tüzükte yer alan "kadın örgütlenmesi ve politikaları" ile "gençlik örgütlenmesi ve politikaları" alanlarına ise genel başkan yardımcısı ataması yapmadı. Bu nedenle bir önceki MYK'da 15 olan genel başkan yardımcılıkları sayısını da 17'ye çıkmış oldu.

Bir önceki MYK'da Kadın Örgütlenmesi ve Kadın Kollarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini Birgül Ayman Güler yürütüyordu.

Yeni MYK'da, şu an CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Başkanı olan Atilla Emek'in yerine ise Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Bülent Tezcan getirildi.

Buna göre Tezcan'la birlikte MYK'da Şafak Pavey, Gülseren Onanç, Umut Oran, Haluk Koç ve Adnan Keskin yeni isimler arasında yer aldı. Kılıçdaroğlu, kurultayda anahtar listeyi delerek PM'ye giren CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ile Fikri Sağlar'a MYK'da görev vermedi.

YERİNİ KORUYANLAR
Yeni MYK'da Sencer Ayata yerini koruyarak, yeniden AR-GE Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, Dış İlişkiler ve Yurtdışı Örgütlenmelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, İnsan Haklarından Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil yeni MYK'da yerini koruyan isimler arasında yer aldı. Yakup Akkaya da, bu alanın üçe ayrılmasına karşın İşçi ve Memur Sendikaları, Emekliler ve Emek Bürolarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görevine devam edecek.

Bir önceki MYK'da bulunan Ayten Kayalıoğlu ile Mehmet Zeki Gündüz, CHP 34. Olağan Kurultayından PM üyeliğine seçilemediği için, yeni MYK'da da yer alamadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP MYK açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN